Хусити пообіцяли не атакувати кораблі Китаю та рф. За це вони можуть отримати політичну підтримку — Bloomberg

Єменські хусити запевнили Китай та росію, що не нападатимуть на кораблі цих двох держав у Червоному морі та Аденській затоці.

Про це пише Bloomberg з посиланням на людей, обізнаних у перемовинах.

Дипломати з Китаю та росії провели перемовини з одним із найвищих політичних діячів хуситів Мохаммедом Абдель Саламом в Омані. Там вони й досягли порозуміння, кажуть співрозмовники видання.

Джерела видання стверджують, що в обмін на це дві держави можуть надати політичну підтримку хуситам у Раді безпеки ООН. Припускається, що може йтися про блокування більшої кількості резолюцій проти бойовиків.

Як вказує видання, хусити стверджують, що атакують кораблі, пов'язані з Ізраїлем, США та Великою Британією. А втім, вони могли неправильно ідентифікувати деякі судна, тому росія і Китай, можливо, «хотіли отримати більш тверді гарантії» від бойовиків.

Компанії з Китаю та росії не оголошували, що уникають району, де атакують хусити, і дані відстеження суден показують, що багато з них все ще відправляють свої кораблі через той регіон.

Нагадаємо, раніше США провели таємні непрямі переговори з Іраном, щоб переконати Тегеран використати свій вплив на єменських хуситів для припинення нападів на судноплавство в Червоному морі.

Що передувало?

Восени 2023 року єменські хусити у відповідь на військову операцію Ізраїлю проти палестинського угруповання ХАМАС почали здійснювати напади на торговельні судна. Вони заявили, що всі «ізраїльські судна або судна, пов’язані з ізраїльтянами», вважають законною мішенню.

У грудні Сполучені Штати та Велика Британія розпочали місію, завдавши повітряних ударів по позиціях бойовиків, щоб усунути загрозу для судноплавства. Проте деякі союзники США, зокрема європейські країни, висловили застереження щодо плану Вашингтона та відмовилися від ідеї перебувати під командуванням американців.

Тому в січні 2024 року верховний представник ЄС Жозеп Боррель заявив, що Брюссель планує розгорнути свою військово-морську місію в Червоному морі. Операція ЄС стартувала 19 лютого.

6 березня внаслідок удару єменських хуситів на комерційне судно вперше загинули люди — двоє моряків. Загалом бойовики вже здійснили понад 45 ракетних і безпілотних атак проти комерційних і військово-морських суден.