Китай звинувачують у шпигунстві, погрозах і шантажі тибетських вигнанців
Тибетський центр прав людини та демократії (TCHRD) представив звіт, згідно з яким тисячі тибетців по всьому світу стали жертвами шпигунства, шантажу та погроз щодо членів сімей, які залишаються жити у Тибеті, з боку китайської влади.
Про це пише Guardian.
Зазначається, що Китай дедалі більше прагне придушити дебати або критику з боку тибетців, гонконгців та уйгурів за межами своєї країни, використовуючи тактику, відому як Дії, спрямовані на придушення інакодумства, які вживаються урядами проти своїх громадян за межами країнитранснаціональні репресії.
Зокрема, TCHRD дослідив атаки на тибетських вигнанців у США, Індії, Франції, Австралії та інших державах. Так, з 84 опитаних, які проживають за межами Китаю, 49 отримували погрози від китайської влади. Їм повідомляли, що якщо вони не будуть «добре поводитися», їхнім родичам, які продовжують проживати в Тибеті, «завдадуть шкоди».
Тибетець Донден, який мешкає у Швейцарії, розповів, як у 2021 році йому зателефонував один з його братів із Тибету.
«Коли я підняв слухавку, то побачив, що він дзвонив з місцевого відділку поліції, в оточенні половини нашої родини. Поліціянти закликали мене добре поводитися за кордоном і утримуватися від діяльності, яка може суперечити політиці Китаю. Офіцери сказали: якщо я не підкорюся, то мої родичі понесуть покарання», — заявив чоловік.
А тибетський соціолог Г’ял Ло, який утік із Китаю до Канади, вважає, що відбулися «радикальні зміни у здатності людей обговорювати Тибет та інші політично чутливі теми» в Китаї відтоді, як Сі Цзіньпін розпочав свій другий президентський термін у 2018 році.
Ло каже, що більше не відчуває себе в безпеці після дзвінків від рідних, які закликали його припинити критикувати китайський уряд в іноземних ЗМІ. Він розповів, що транснаціональні репресії не лише розірвали родинні зв'язки, але й зменшили рівень солідарності серед тибетської діаспори та її здатність мобілізуватися проти китайської політики в Тибеті.
Китай анексував Тибет у 1951 році й назвав це «мирним визволенням». На початку 1960-х років уряд Тибету у вигнанні створив на території Індії Центральну тибетську адміністрацію, і вже звідти відстоював свої права на міжнародній арені.
За даними служби безпеки адміністрації, близько 80-90% тибетських біженців, які мають сім'ї в Тибеті, зазнали транснаціональних репресій.
Загалом у вигнанні проживають близько 125 000 представників народу.
Автор: Іван Д'яконов