Китайська соцмережа WeChat видалила десятки студентських акаунтів і груп, які писали про ЛГБТ+ і ґендерну рівність
Китайська соціальна мережа WeChat у ніч на 6 липня видалила десятки акаунтів і груп на тему ЛГБТ+ і ґендерної рівності, якими керували студенти вишів. Частина користувачів засудила такі дії WeChat, частина — навпаки, підтримала.
Про це повідомляє Reuters.
Офіційною причиною видалення WeChat називає «порушення правил керування акаунтами, які надають послуги публічної інформації в китайському інтернеті» — саме таке повідомлення висвітлюється під час спроби зайти на видалені сторінки.
Опитані Reuters власники видалених сторінок (вони побажали залишитися анонімними) заявили, що сталося це без попередження. WeChat не відповів на запит інформагентства.
Представники студентської групи Фуданського університету заявили, що «не припинять діяльність попри закриття» сторінки. «Навпаки, ми сподіваємось скористатися цією можливістю для нового початку з фокусом на ґендері й суспільстві», — йдеться в їхній заяві.
А студенти Університету Цінхуа заявили: були «засмучені» тим, що «роки їхньої важкої праці» були знищені в один день — але це лише зблизило їх. Як зазначає BBC, обидва університети є одними з провідних закладів вищої освіти Китаю.
Частина китайських користувачів соцмереж висловила свою підтримку власникам видалених акаунтів, закликавши їх «не здаватися». Водночас деякі написали, що WeChat «давно» мав би вдатися до такого кроку.
За даними трьох джерел Reuters, імовірною причиною видалення сторінок студентських груп ЛГБТ+ у WeChat могли стати сумніви в їхній вірності Комуністичній партії Китаю: це питання обговорювалося в травні 2021 року на засіданні Комуністичного союзу молоді КНР.
У представників ЛГБТ-груп, серед іншого, тоді питали, чи не фінансувалися вони з-за кордону і чи не діяли вони супроти інтересів Китаю. «Ми пояснювали, що наша діяльність із просвіти щодо ЛГБТ+ ведеться лише в межах університету. Після тієї зустрічі в травні нас розпустили», — розповів один із учасників засідання.
У Китаї гомосексуальність офіційно не заборонена, а з 2001 року вона була вилучена з переліку психічних розладів (Всесвітня організація охорони здоров’я зробила це 1990-го). Водночас на законодавчому рівні гомосексуальним парам не надається таких самих прав, як гетеросексуальним, зокрема щодо всиновлення, укладання шлюбу, спільного володіння чи успадкування майна тощо.
Із 2016 року в Китаї на офіційному рівні заборонили трансляцію на телебаченні та в інтернеті «збоченої сексуальної поведінки», куди, серед іншого, включають і гомосексуальні відносини. Ініційоване того ж року Програмою розвитку ООН опитування показало, що лише 5% ЛГБТ+-людей у Китаї наважуються здійснити камінґ-аут у сім'ї та серед друзів і лише 17% вважають, що їх повністю приймають на роботі.