Кияни перекрили Харківське шосе через відсутність світла: коли в будинках буде електрика?

Близько 2 тисяч жителів багатоповерхівок на Харківському шосе в Києві лишилися без світла 30 жовтня. Цього ж дня вони вийшли на страйк та перекрили дорогу з вимогою повернути електроенергію, бо «люди не мають змоги приготувати поїсти».

Хто має підключити електрику в будинки та хто, окрім самих мешканців, страждає від її відсутності — розповідає Громадське.

Що сталося?

Близько 11 ранку 30 жовтня у будинках 19, 19А, 19Б на вулиці Харківське шосе вимкнули електроенергію, а отже, гарячу воду (для тих, у кого бойлер), інтернет, електроплити та настільні лампи.

Уже ввечері мешканці будинків перекрили Харківське шосе та пропускали лише карети швидких.

Харківське шосе в Києві перекрили обурені відсутністю світла місцеві мешканці Громадське

Учасник страйку Вадим Нагорний розповів Громадському, що акція триватиме до тих пір, поки світло не повернеться у їхні будинки.

«У будинку 19А 35 поверхів. Люди не мають змоги не приготувати поїсти. Ми продовжимо цю акцію, поки до нас не приїде представник влади, представник ДТЕК Київські електромережі і поки не буде відновлене електропостачання», — сказав житель.

Хто та за що вимкнув світло?

Світло 2 тисячам жителів вимкнула компанія ДТЕК Київські електромережі за борги «Дім-сервіс 19», яка обслуговує будинки.

Відповідно до заяви «Київських електромереж», компанія «Дім-сервіс 19» заборгувала понад 2 мільйони гривень за вже спожиту електроенергію.

«Компанія розуміє, наскільки важливо для мешканців, щоб електроенергія у оселі була завжди. Але, на жаль, невиконання гарантійних зобов’язань балансоутримувачем унеможливлює її подальшу подачу», — йдеться у заяві.

Також «Київські електромережі» стверджують, що просять погасити заборгованість «Дім-сервіс 19» уже два роки. І не лише погасити заборгованість, а й укласти договір про постійне приєднання до електромережі.

Як зазначив представник будинку 19А Вадим Нагорний, нині невідомо — це борг жителів чи борг компанії-посередника, бо немає чіткої документації.

«Ми не маємо жодних документів», — сказав він.

Хто ще страждає від відсутності світла у трьох будинках?

Зранку 31 жовтня мешканці продовжили свій страйк та розклали на дорозі шини. Вони не пропускали автівки; виняток зробили для машини, яка їхала в аеропорт.

У поліції Громадському повідомили, що на місці працює кілька нарядів та жодних конфліктів через перекриття вулиці — немає.

Водночас ранкове перекриття вулиці призвело до заторів та скасування п’яти автобусних маршрутів, зазначив Київпастранс. А також черг до громадського транспорту.

«Люди штурмують трамваї», — зазначила журналістка Громадського із зупинки поблизу мітингу.

Коли ж буде світло?

Учасник страйку Вадим Нагорний повідомив Громадському, що зранку представники всіх трьох будинків пішли на переговори в компанію ДТЕК «Київські електромережі» — «намагаємося вирішили в робочому режимі».

Близько 12:40 представники будинків з «Київськими електромережами» уклали угоду, яка зобов’язує компанію-утримувача жителів будинку виплатити борг перед компанією після точного звірення суми боргу.

Відповідно до угоди, 31 жовтня жителі мають сплатити частину суми (250 тисяч гривень), а повну суму — до липня 2019 року.

Тож, коли буде світло? Компанія обіцяє увімкнути світло сьогодні одразу ж після того, як на її рахунок надійдуть 250 тисяч, а також, коли компанія підпише договір на виплату всієї суми. У «Київських електромережах» Громадському зазначили, що станом на жовтень 2018 йдеться майже про 3 мільйони гривень боргу.

Станом на 17:30 мешканці трьох будинків на Харківському шосе в Києві, які перекривали вулицю на знак протесту проти відключення світла, розійшлися. У всіх квартирах увімкнули електрику, а відтак виконали вимоги місцевих. Про це Громадському повідомила учасниця протестів Ольга Мозгова.

Світло в будинках на Харківському шосе зникає вдруге: що було в 2017?

У липні 2017 жителі сусідніх будинків вже перекривали вулицю через відключення світла та води. Щоправда, тоді на дорозі замість шин стояли велосипеди та дерев’яні конструкції.

Тогочасною причиною відключення став інший борг — перед «Київенерго». Як зазначив його директор, борг складався як з частини несплачених коштів попередньої компанії-посередника «Еверест плюс» (яка належала скандальному забудовнику Анатолію Войцеховському) та несплачених коштів самих жителів.

Тоді жителі вимагали, щоб компанія «Київенерго» підписала договір про надання послуг з кожним жителем окремо, аби уникнути відключень.

Войцеховського підозрюють у самовільному захопленні ділянок під будівництво, непоодиноких фактах повторного продажу квартир в житлових будинках та введенні в експлуатацію житла на підставі підроблених рішень судів. Сам Войцеховський заявляв, що проти нього ведеться «брудна кампанія» і пояснював її корупцією та недобросовісною конкуренцією відносно компаній, які будують соціальне житло. Згодом він вийшов з-під арешту під заставу в 14 мільйонів гривень.

У вересні 2016 року радник київського мера Дмитро Білоцерковець повідомив, що Войцеховський втік до Росії.

В Україні він очолював так звану «Укогруп», до якої входили компанії ТОВ ФК «УКО-Капитал», ТОВ «УкоінвестБуд», ТОВ «Мега-Сити», ТОВ «Мегаполисстрой»,ТОВ «Эверест Плюс» та інші. За даними слідства, до «Укогруп» загалом увійшло близько 63 компаній.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Майже законні: які скандальні забудови Києва можуть легалізувати?

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ Кияни страйкують на Харківському шосе проти відключення світла