Київ, Анкара та ООН погодили рух 16 кораблів в межах «зернової угоди». росію про це сповістили (ОНОВЛЕНО)
Україна, Туреччина та ООН узгодили на понеділок, 31 жовтня, план руху 16 кораблів гуманітарним коридором у Чорному морі й повідомили про це росію «відповідно до встановлених процедур».
Про це поінформувало представництво ООН в Спільному координаційному центрі (СКЦ).
Оновлено. У попередній версії новини писалося про 14 кораблів, проте в ООН пізніше уточнили, що йдеться про 16 суден.
російська сторона на засіданні СКЦ заявила, що призупиняє участь в «зерновій угоді» на невизначений термін, але продовжить діалог з ООН та Туреччиною з «нагальних питань».
В СКЦ уточнили, що з 16 суден — 12 йдуть з України і 4 прибувають. Відповідно до процедур, усі учасники координують дії зі своїми військовими та іншими органами для забезпечення безпечного проходу комерційних суден.
Також делегації України, Туреччини та ООН погодилися провести інспекції для 40 суден, що відправляються. Про це також сповістили росію.
Водночас російське джерело «РИА Новости» заявило, що ухвалені Києвом, Анкарою та ООН рішення про рух суден «ні до чого не зобов'язують» Москву, яка офіційно повідомила СКЦ про призупинення угоди.
У неділю, 30 жовтня, жодне судно не рухалося морським гуманітарним коридором. У Мінінфраструктури повідомляли, що вихід росії із «зернової угоди» призвів до фактичного блокування руху 218 вантажних суден.
Що передувало?
У міноборони росії 29 жовтня заявили, що рф призупиняє участь у «зерновій угоді». Кажуть, що причиною став «теракт» щодо кораблів чорноморського флоту та цивільних суден, який нібито здійснила Україна з участю фахівців із Великої Британії. Британська влада одразу ж відкинула ці звинувачення.
Через вихід росії із «зернової угоди» Україна вимушено призупинила морський експорт зерна через порти Чорного моря. В МЗС росії уточнили, що призупинили зернову ініціативу на невизначений термін. Водночас у міністерстві сільського господарства рф заявили, що готові повністю замінити на світовому ринку українське зерно.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав інші держави вимагати від рф «припинити голодні ігри» та повернутися до своїх зобов’язань. В ООН зазначили, що вже знають про рішення російської влади й підтримують із рф зв'язок.
Президент Володимир Зеленський назвав «передбачуваними» заяви росії про вихід із «зернової угоди» і вважає, що рф ухвалила рішення про це ще у вересні. Зеленський закликав світ продемонструвати жорстку реакцію на такі дії росії.
Так, 30 жовтня з українського порту не вийшло судно IKARIA ANGEL, яке мало перевозити 40 тисяч тонн зерна в межах Всесвітньої продовольчої програми ООН. Цю продукцію планували доправити жителям Ефіопії, які перебувають на межі голоду.
27 жовтня в українському уряді повідомляли, що за 88 днів роботи «зернового коридору» з України вирушили 397 кораблів із вантажем у 9 мільйонів тонн агропродукції.