Вихід росії із «зернової ініціативи» заблокував понад 200 вантажних суден — Мінінфраструктури

Вихід росії із «зернової угоди» призвів до фактичного блокування руху 218 вантажних суден.

Про це повідомляє Міністерство інфраструктури України.

Так, серед заблокованих бортів є:

  • 95 завантажених суден, які вже вийшли з українських портів та очікують на інспекцію для відправлення до кінцевого споживача;
  • 101 судно, яке очікує інспекції на вхід до українських портів;
  • 22 завантажених судна, що чекають на вихід з українських портів.

Судна залишилися заблокованими через те, що українська сторона не має дозволів від Спільного координаційного центру на проходження безпечним коридором та проведення інспекцій.

У відомстві наголосили, що реалізація «зернової ініціативи» має винятково гуманітарний характер і Україна не порушила жодного з її пунктів. Серед іншого, Україна не зупиняла рух вантажів навіть попри російські військові атаки на портову та енергетичну інфраструктуру.

Також раніше фіксували 15 випадків наближення російських безпілотників та літаків на заборонену дистанцію до цивільних суден, що беруть участь в ініціативі.

Міністерство зазначає, що фактична блокада «зернового коридору» з боку росії розпочалася ще у вересні. Це проявлялось у штучному затягуванні та зменшенні кількості інспекцій, що призвело до створення черги у 176 суден.

«Тож стає очевидним намір росії спровокувати масовий голод у нужденних країнах Африки та Азії, а також створити гострий дефіцит продовольства в усьому світі», — кажуть у Мінінфраструктури.

Що передувало?

У міноборони росії 29 жовтня заявили, що рф призупиняє участь у «зерновій угоді». Кажуть, що причиною став «теракт» щодо кораблів чорноморського флоту та цивільних суден, який нібито здійснила Україна з участю фахівців із Великої Британії. Британська влада одразу ж відкинула ці звинувачення.

Через вихід росії із «зернової угоди» Україна вимушено призупинила морський експорт зерна через порти Чорного моря. В МЗС росії уточнили, що призупинили зернову ініціативу на невизначений термін. Водночас у міністерстві сільського господарства рф заявили, що готові повністю замінити на світовому ринку українське зерно.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав інші держави вимагати від рф «припинити голодні ігри» та повернутися до своїх зобов’язань. В ООН зазначили, що вже знають про рішення російської влади й підтримують із рф зв'язок.

Президент Володимир Зеленський назвав «передбачуваними» заяви росії про вихід із «зернової угоди» і вважає, що рф ухвалила рішення про це ще у вересні. Зеленський закликав світ продемонструвати жорстку реакцію на такі дії росії.

Так, 30 жовтня з українського порту не вийшло судно IKARIA ANGEL, яке мало перевозити 40 тисяч тонн зерна в межах Всесвітньої продовольчої програми ООН. Цю продукцію планували доправити жителям Ефіопії, які перебувають на межі голоду.

27 жовтня в українському уряді повідомляли, що за 88 днів роботи «зернового коридору» з України вирушили 397 кораблів із вантажем у 9 мільйонів тонн агропродукції.