«Ключове завдання — вижити»: Шмигаль розповів, скільки часу займе вихід із найскладнішого блекауту
За розрахунками енергетиків, на вихід із найскладнішого блекауту знадобиться від 7 до 10 днів.
Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів в інтерв'ю «Інтерфакс-Україна».
«У найскладнішому випадку повного блекауту, коли взагалі все розбито, вихід займає від 7 до 10 днів. Це за розрахунками наших енергетиків. Підкреслю, це теоретичні розрахунки, бо світ не переживав ще таких речей», — сказав він.
За його словами, очільники обласних військових адміністрацій мають плани реагування на такі критичні ситуації. Ці документи мають гриф «Для службового використання», тож їх не можна публічно розголошувати.
Також Шмигаль зазначив, що «єдиний реалістичний шлях» для виживання великих міст є «Пункти незламності». Зараз по всій Україні їх приблизно 5 тисяч, а за два тижні має бути від 15 до 17 тисяч.
«Це буде той інструмент, який допомагатиме людям вижити в критичні часи, коли може статися блекаут. І звичайно, певний перелік дій, які має виконати місцева влада. Іншого виходу немає», — заявив Шмигаль.
Він додає, що «Пункти незламності» насамперед потрібні для того, щоби забезпечити мінімальний набір для виживання (їжа, тепла вода, тепло, зв'язок, електрика), а не комфортні умови.
Водночас у влади немає плану щодо централізованого вивезення людей. «Якщо він (блекаут — ред.) буде по всій країні, то куди вивозити, якщо вся країна в умовах гуманітарної катастрофи?» — каже Шмигаль.
За його словами, частина людей самостійно виїде в сільську місцевість, хтось піде до «Пункту незламності», хтось зробив приготування, щоб залишатися в місті, а хтось виїде за кордон.
«Окремі інструкції мають соціальні служби, бо є велика категорія людей, які потребують підтримки й опіки. Окремі інструкції в енергетиків, як максимально швидко відновити систему і заживити насамперед "об’єкти виживання" — постачання води, тепла та зв’язку. Ключове завдання буде вижити. Тому зараз робимо все, аби не допустити такого сценарію», — зазначив Шмигаль.
Пошкодження енергосистеми
Енергетична інфраструктура України зазнала пошкоджень унаслідок масштабних ракетних атак росії та ударів безпілотників 10, 11, 17 та 31 жовтня, 11, 15 та 23 листопада, 5, 16 та 19 грудня. У низці регіонів вводять аварійні вимкнення світла.
За словами Шмигаля, внаслідок усіх атак росіян із 10 жовтня 50% енергосистеми пошкоджено або зруйновано. Зокрема окупанти пошкодили понад 50 підстанцій різного класу напруги та понад 50 високовольтних ліній електропередач.