Колишніх сербських посадовців уперше визнали винними у злочинах під час війни в Хорватії та Боснії

Суд у Гаазі визнав двох колишніх керівників сербських спецслужб Йовицу Станішича і Франко Сіматовича винними в одному з епізодів воєнних злочинів, скоєних протягом 1991—1995 років під час війн у Хорваті та Боснії. Їх засудили до 12 років позбавлення волі.

Про це повідомляє Balkan Insight.

Як встановив залишковий механізм, який існує після Міжнародного трибуналу щодо колишньої Югославії та розглядає його справиМіжнародний залишковий механізм для кримінальних трибуналів щодо Югославії, Станішич (як екскерівник служби державної безпеки МВС Сербії) і його заступник та керівник підрозділу спецоперацій Сіматович сприяли скоєнню воєнних злочинів у регіоні Шамац, що в Боснії, у 1992 році.

Мається на увазі, що обвинувачені фактично керували парамілітарними сербськими загонами (відомими як «червоні берети»), які скоювали низку злочинів на територіях Хорватії та Боснії і Герцеговини.

Водночас суддя постановив відсутність достатніх доказів того, що (як стверджувалося в обвинувальному висновку) Станішич і Сіматович планували будь-які інші скоєні сербською стороною злочини протягом війн у Боснії та Хорватії, сприяли їм або віддавали відповідні накази.


У 1980-х роках Югославія з низки політичних та економічних причин почала розпадатися на п'ять незалежних держав: Сербію, Македонію (тепер Північну Македонію), Словенію, Хорватію і Боснію та Герцеговину. В останніх двох випадках процес здобуття незалежності супроводжувався війнами, адже на хорватській та боснійській територіях проживала значна частина сербського населення.

Події тих років позначилися низкою воєнних злочинів і злочинів проти людяності, які дотепер розглядаються в міжнародних судах. За приблизними оцінками, жертвами балканських війн 1991-1995 загалом стали понад 100 тисяч людей, найбільше з них боснійців.


Обвинувачення стверджувало, що принаймні з серпня 1991 року існувало в Сербії «спільне кримінальне підприємство», мета якого полягала в примусовому переселенні босняків і хорватів із територій, які під час війн 1991-1995 року хотіла прибрати під свій контроль Сербія.

У цьому «підприємстві» Станішич і Сіматович нібито відігравали одну з головних ролей. Але суддя з цим аргументом не погодився і вказав на недостатність доказів того, що обвинувачені «поділяли намір сприяти втіленню спільної кримінальної мети» через «підприємство».

Вирок Станішичу й Сіматовичу ухвалили після повторного розгляду справи. Їх арештували ще у 2003 році в межах операції «Шабля», але у 2013-му попередньо виправдали. Це перший вирок колишнім сербським посадовцям за скоєні у Хорватії та Боснії воєнні злочини.

Обвинувачення, яке просило для Станішича й Сіматовича довічного ув'язнення, заявило, що вироком загалом задоволене, бо він підтвердив вину підсудних. А захист наполягає на слабкості доказів обвинувачення. Ймовірно, вирок буде оскаржено в апеляції.