Коли Україні чекати безвізового режиму?
У Європі починається новий політичний сезон, який може бути вирішальним для безвізових перспектив України.
Нагадаємо, що у квітні Європейська Комісія вже подала законодавчу пропозицію про скасування віз для громадян України.
Для того, щоб безвізовий режим став реальністю, цю пропозицію мають підтримати дві інші головні інституції ЄС: Європейський Парламент (тобто всенародно обрані депутати від усіх країн ЄС) та Рада Європейського Союзу (тобто представники урядів країн ЄС).
У Європарламенті вже підготували проект законодавчої резолюції щодо пропозиції Єврокомісії. Ця резолюція має пройти відповідні комітети Європарламенту та бути проголосованою на пленарному засіданні. Процедури повинні завершитися восени.
Своє рішення має ухвалити також і Рада ЄС.
Уповільнює процес той факт, що держави Євросоюзу хочуть зробити жорсткішими норми щодо призупинення безвізового режиму для країн, які порушують правила Євросоюзу. Наразі Європарламент працює над цими новими нормами. Навряд чи можна очікувати безвізового режиму раніше, ніж вони будуть ухвалені. Громадське вже аналізувало цю «довгу дорогу» до безвізу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДОВГА ДОРОГА «БЕЗВІЗУ»
Для кращого розуміння ситуації зараз Громадське поговорило з Рікардом Йозвяком, кореспондентом «Радіо Свобода» у Брюсселі.
Рікарде, держави ЄС хочуть ухвалити нові правила, які дозволять ЄС простіше призупиняти безвізовий режим для країн, які порушують умови безвізу. Який поступ тут зараз? Якщо ці нові правила будуть нарешті ухвалені, чи означатиме це, що перепони для надання безвізового режиму будуть нарешті зняті?
Я би сказав, що поступ тут досить повільний. Європейський Парламент ще не ухвалив цього механізму з призупинення безвізового режиму для країн-порушниць. І поки Європейський Парламент не ухвалить цього механізму, держави-члени ЄС, тобто Рада Європейського Союзу, не ухвалить рішення про надання візової лібералізації для країн на кшталт України. Тож цей процес продовжуватиметься цієї осені.
Питання безвізового режиму для України обговорюватиметься наступного тижня у комітеті Європейського Парламенту. Але пройде певний час, перш ніж це рішення буде винесено на голосування – як у комітеті Європарламенту, так і на його пленарному засіданні. Тож я передбачаю, що ця тема продовжуватиме обговорюватися протягом всієї осені.
Чи впливають останні події в Україні на дискусії в ЄС щодо безвізу? Наприклад проблеми з запуском системи електронного декларування, який є однією з умов для безвізового режиму?
На дискусії в Європейському Парламенті це не дуже сильно впливає, адже у Європарламенті Україна має досить-таки серйозну підтримку. Однак вчора я говорив з деякими європейськими дипломатами, які працюють у Раді ЄЄ, тобто інституції, що об'єднує держави Євросоюзу. І вони висловлювали побоювання, що певні країни ЄС будуть використовувати питання електронного декларування, аби доводити, що Україна зараз недостатньо зріла для візової лібералізації, і неготова до безвізового режиму. Тож ця, так би мовити, саґа з системою електронного декларування може зашкодити Україні, коли настане час для рішення Ради Європейського Союзу про надання Україні безвізового режиму.
Але я все-таки отримав знаки того, що і в Європейському Парламенті, і в Раді ЄС, рішення про візову лібералізацію для України може бути ухвалене в жовтні. Тож є імовірність, що громадяни України отримають безвізовий режим починаючи від 1 січня 2017 року. Але за цей час може все ще трапитися багато речей.
Чи вважаєте ви, що серед держав ЄС є чітка більшість голосів, які підтримують надання безвізового режиму Україні? Чи щось змінилося в цьому плані в останній час?
Я думаю, що більшість є. Але треба зважати на те, як працює Рада ЄС. Бо зазвичай рішення тут ухвалюються одностайно – навіть якщо за процедурою достатньо так званої кваліфікованої більшості. Тож якщо одна чи дві країни виступають проти, особливо, якщо це великі країни, тоді треба над цим питанням ще працювати. Тому зараз головне завдання – отримати згоду всіх країн ЄС. Якщо ж говорити про Європейський Парламент, то немає жодних сумнівів, що більшість проголосує за надання безвізового режиму.
Багато урядовців країн ЄС кажуть, що їхні громадяни не розуміють, чому посеред великого напливу людей, які переселяються з Близького Сходу в ЄС, потрібно надавати ще й безвізовий режим для таких країн як Туреччина, Україна, Грузія та інших
Чи події в Туреччині та загалом на Близькому Сході впливають на перспективи отримання безвізового режиму Україною та Грузією?
Так, ці події можуть мати певний вплив. Адже, як ви знаєте, в Європейському Союзі, зокрема в багатьох державах ЄС, дуже занепокоєні питанням мігрантів. І йдеться про мігрантів взагалі, бо громадяни ЄС дуже часто змішують питання візової лібералізації з питаннями внутрішньої міграції. Тож багато хто в ЄС мають певні побоювання. І багато урядовців країн ЄС кажуть, що їхні громадяни не розуміють, чому посеред великого напливу людей, які переселяються з Близького Сходу в ЄС, потрібно надавати ще й безвізовий режим для таких країн як Туреччина, Україна, Грузія та інших. Іншими словами, є це відчуття громадян, до якого урядовці країн ЄС мають дослухатися. І це теж може грати свою роль. Саме тому я сказав, що для України може бути складно отримати безвізовий режим восени.
Однак дипломати, з якими я говорив, все-таки, говорять про велику ймовірність того, що цієї осені ухвалять позитивне рішення – можливо, в жовтні чи листопаді.