Командир БпЛА Єгор Соболєв: Перемогти російську орду допоможе ефективність ЗСУ
Зростання ефективності Збройних сил на всіх рівнях — те, що наблизить перемогу України. Такий принцип у війську сповідує колишній журналіст, політик та айтівець Єгор Соболєв. Він ще весною 2021-го підписав контракт резервіста зі столичним підрозділом тероборони. Широкомасштабне вторгнення зустрів як звичайний стрілець, брав участь в обороні Ірпеня.
Згодом із піхоти Соболєв перейшов до аеророзвідки, став командиром роти БпЛА у загоні спеціального призначення. За 8 місяців на Запоріжжі його бійці знищили понад 400 цілей.
На війні колишній айтівець отримав позивний «НАТО» — через своє бажання перетворювати військо на західний зразок. Стандартами роботи своєї роти командир називає ретельне планування операцій; делегування повноважень тим, хто веде бій; аналіз результатів, особливо невдалих. Також Соболєв почав вести статистику результатів своїх екіпажів, а на основі отриманих об’єктивних даних — заохочувати найкращих. По суті, він запровадив «військовий KPI» — параметр ключових показників ефективності. У цивільному житті на основі KPI бізнес оцінює успіхи й невдачі як окремих працівників та менеджерів, так і цілих департаментів. Соболєв переконаний, що подібний підхід мають залучити й у ЗСУ.
Для hromadske командир підрозділу аеророзвідки ділиться своїми думками про те, як підходи до керування підвищують бойову ефективність загону спецпризначення; чому це варто застосовувати скрізь; та як саме ЗСУ можуть запровадити системні зміни. А також розповідає, за що українські БпЛА отримали від росіян прізвисько «Баба-Яга», та чи хоче, щоб серед уражених цілей його підрозділу з’явився Кремль.
Бойовий доробок
Наприкінці 2023-го Єгор Соболєв у своєму Facebook підсумував результати року: підбито 74 одиниці бронетехніки, 9 САУ та гаубиць, уражено 58 вогневих позицій (із зенітно-ракетними та ракетними комплексами, мінометами, гранатометами, кулеметами), знищено 10 установок РЕБ, 10 складів із боєприпасами, 88 одиниць автотранспорту. Загалом — ударні дрони загону спецпризначення Соболєва уразили більше ніж 400 цілей. І це без урахування тих втрат росіян, яких інші підрозділи ЗСУ завдали за інформацією аеророзвідників. Окремо колишній айтівець пишається, що в його роті всі живі — лише троє контужених та двоє легко поранених у руку.
Однією з причин такого успіху Соболєв називає те, що заохочує спеціалізацію екіпажів та підбір пілотів за психотипами.
«Пілот не може бути однаково ефективним і в розвідці, і в бомбардуванні чи ураженні цілей за допомогою БпЛА-камікадзе. Важливо підібрати людині той тип БпЛА, до якого вона має хист і потяг. У мене є пілоти, які просто нещасні, якщо вони сьогодні нікого з ворогів не підіб'ють, не спалять, не знищать. Вони не будуть задоволені собою, літаючи на так званих фотольотах. Натомість аеророзвідники мають талант дуже ретельно вибудовувати маршрути, прискіпливо роздивлятися відзняті матеріали, вже після вильоту знаходити бронетехніку там, де інші можуть і не помітити», — зауважує Соболєв.
А ще є нічні бомбардувальники. Для цих бійців звичним є режим «сови»: можуть спати до обіду, коли аеророзвідники вже закінчують роботу, а потім уночі відправляють знайдених удень ворогів до пекла. Роблять це дуже ефективно. Їх росіяни прозвали іменем міфічного персонажа, яким їх лякають із дитинства, — «Бабою-Ягою».
Секретів роботи цих нічних мисливців їхній командир не розкриває. Але розповідає, що для польотів і бомбардування вночі є свої особливості з плануванням маршруту та спорядженням боєприпасів. Свої цілі бомбардувальники інколи знаходять уже під час місій завдяки тепловізійним камерам — розрізняючи температуру лісу, землі та бронетехніки.
Втім, повернемося до загального підходу — то які ж стандарти у роти спецпризначення?
Перший стандарт ефективності — планування
Для кожного вильоту безпілотника визначається реалістична та зрозуміла мета. Наприклад, вранці вилітає БпЛА-розвідник із чітким завданням: у такому-то квадраті знайти бронетехніку. Аналітична група визначає, де раніше фіксували техніку, які підрозділи ворога та з яким озброєнням там розташовані — надає ці рекомендації пілотам для ретельного вибудовування місії. У підсумку один «фотоліт» за один виліт приносить до 30 важливих ворожих цілей.
Окрім маршруту польоту, також заздалегідь планують, із якої позиції буде виліт, як до неї краще дістатися, які можливі шляхи евакуації, які кодові слова використовувати в яких ситуаціях.
Доки працюють пілоти-розвідники, напоготові пілоти ударних БпЛА. Щойно для них знаходять ціль, починається їхня операція з ураження виявленого ворога.
Також з екіпажами проговорюють можливі реакції на небажані ситуації, зокрема, у яких випадках скасовувати місію. Тобто намагаються якомога детальніше передбачити ймовірні події та наперед запланувати, як на них реагувати.
Другий стандарт ефективності — делегування
У підрозділі Соболєва використовують метод управління, за яким бійці отримують завдання і далі самостійно визначають, як його втілювати. При цьому завдання командира — дати підлеглим достатньо ресурсів для виконання завдання. Такий підхід у західних арміях має назву З англ. — Командування через цільові завдання. Тип ухвалення рішень, коли вища ланка керівництва ухвалює намір, а його реалізацію продумує вже безпосередньо виконавець.Mission command.
Є інший стиль управління, який був більш притаманний радянській армії, коли після визначення завдання на кожному етапі відбувалося погодження виконання.
«Це те, що я вважаю шкідливим атавізмом — принаймні для сучасної війни, особливо для підрозділів БпЛА. Тому я скасував усі непотрібні виходи в радіоефір, наприклад звітування про роботу, які насправді тільки відволікають екіпаж, і нічого, окрім демаскування в радіоефірі, не приносять», — пояснює Соболєв свій стиль управління ротою.
Кожен екіпаж вільний в ухвалені самостійних рішень у межах виконання завдання. Пілот на передовій у більшості випадків може оперативніше й адекватніше оцінювати хід операції, аніж хтось на Контрольний спостережний пункт — спеціально обладнане місце для ведення спостереження за діями противника, своїх військ та місцевістю.КСП.
«Через широке застосування БпЛА війна фактично ведеться онлайн. Тому дуже важливо не втрачати час на зайві доповіді та погодження. У більшості ситуацій солдат мусить краще за будь-кого розуміти, що йому робити. І коли ми даємо йому кмітливе планування, достатньо ресурсів та свободу дій, то зазвичай він ухвалює оптимальні рішення, бо це — його операція, його життя, його результат», — пояснює Соболєв.
При цьому він як командир установлює певні обмеження. Зокрема, вони стосуються виживання самих пілотів. Якщо зростає загроза загибелі, то краще відмовитися від виконання завдання, зберегти життя та успішно завершити місію іншим разом. «Ми виграємо війну, коли співвідношення втрат буде в десятки, а краще — в сотні разів на нашу користь. Збереження воїнів має стати важливим складником оцінки успіху операції».
Третій стандарт ефективності — аналіз помилок
Кожна невдала операція в роті Соболєва детально розбирається. Такий механізм запроваджували з пересторогою, бо в радянській традиції «нагородження непричетних та покарання невинуватих» — військовослужбовці бояться брати на себе ініціативу та відповідальність. Соболєв сповідує інший підхід: сварить бійців, які намагаються приховати проблему, а натомість заохочує, коли пілот сам визнає своє хибне рішення і ділиться з іншими думками, у чому саме була його помилка.
«У нас є спеціальна група в одному з месенджерів, у якій ми обмінюємося висновками та рекомендаціями після кожної операції, особливо невдалої. Якщо все пройшло добре, то там зазвичай просто скидається розвіддонесення або відео з ураженням ворога. А от якщо були проблеми, то вже стало хорошим тоном у підрозділі максимально вдумливо й відверто ділитися цим із побратимами», — каже Соболєв.
Цей підхід дозволяє усвідомити помилку не лише окремому бійцеві, а й усьому підрозділу. Так пілоти збагачують досвідом один одного і разом навчаються воювати краще. Цей принцип схожий на натовський З англ. — Аналіз проведених дій. Це цикл розгляду результатів операції невдовзі після бою.After-action review, коли військовослужбовці вільно аналізують операції та не бояться відкрито обговорювати невдачі перед командуванням.
«Якщо мені повідомили про якусь проблему з пілотом, техніком чи сержантом з МТЗ, то це вже моя проблема, не їхня. Вона вже перекладена на мене. І якщо, не дай Боже, вона не буде виправлена, це буде моя особиста відповідальність», — пояснює Соболєв стандарт, який запровадив у своєму підрозділі.
KPI для військових
Розмірковуючи про ефективність того чи іншого підрозділу, Соболєв пропонує два простих показники, які могли б об’єктивно визначити кращих та гірших.
Перший — співвідношення втрат, яких підрозділ завдав ворогові й зазнав під час бойових дій.
Другий — співвідношення охочих перевестися в підрозділ до тих, хто хоче звідти піти.
«Це дві прості формули, які важливо запровадити на рівні ЗСУ. Тоді стане зрозуміло, які є підрозділи з високою ефективністю — їх потрібно першочергово поповнювати, озброювати, збільшувати та всіляко заохочувати», — переконаний Соболєв.
Сам він має статистику у своїй роті щодо кожного екіпажу та кожного бійця: скільки цілей виявив розвідувальний БпЛА; який відсоток влучання камікадзе; скільки цілей уразив бомбардувальник до того, як його знищили тощо. У підсумку командир має математичну оцінку щодо кожного виду БпЛА та щодо кожного екіпажу. Із цією інформацією він краще розуміє, кого треба відправити на додаткове навчання чи перевести на іншу посаду, а кого — заохотити поданням на нагороду, першочерговою відпусткою або кращим бортом.
«Ми в підрозділі намагаємося максимально впроваджувати принцип справедливості, щоб люди бачили: коли ти краще воюєш, ти отримуєш більше підтримки, більше заохочення, просто навіть більше пошани. Результати роботи БпЛА — це дуже зрозумілі та прості в підрахунку цифри. Подібні оцінки можна запровадити і в інших підрозділах: для кожної гармати, для кожного танка, для кожного піхотного підрозділу. Порівнюючи підрозділи, які роблять схожу роботу, можна отримати вкрай важливу для управління інформацію. Це дасть усім Збройним силам чітке розуміння, кого треба розвивати, підтримувати та підвищувати, а кого — розжалувати або навіть відправити на так званий економічний фронт», — підсумовує Соболєв.
Фронт можна прорвати технологіями та рівнем взаємодії
Соболєв приділяє багато уваги ефективності не просто так. Він вірить, що саме на цьому ґрунті можна закласти фундамент перемоги у війні проти росії.
«Нам потрібно навчитися воювати у 3–5–10, у скільки зможемо разів ефективніше за орків. Вони завжди будуть мати можливість виробити більше дронів, мобілізувати більше гарматного м'яса, притягнути більше бронетехніки. У наших силах навчитися воювати так, щоб співвідношення втрат було завеликим навіть для росії. Статистика моєї роти показує, що ми можемо нищити багато ворогів при мінімальній кількості втрат або взагалі без них», — каже Соболєв.
Яскравий приклад ефективності він бачить в альянсі Повітряних та Військово-морських сил України, які за відсутності потужного флоту топлять та відганяють російські кораблі все далі від окупованих берегів Чорного моря.
У сучасній війні проривати фронт за підходами Другої світової — тобто великою концентрацією солдатів та бронетехніки — вже неможливо, стверджує командир загону БпЛА. Тому треба орієнтуватися на те, що наступні великі успіхи буде забезпечувати технологіями та добрим управлінням.
«Уміле поєднання всіх нових технологій із традиційними — це ключ до перемоги. Щоб дрон співпрацював та активував інший дрон, плюс РЕБ, плюс міномет, плюс гармату, плюс піхотинця — ще й у поєднанні з роботизованими засоби розмінування і мінування. Синхронна робота різних сил і засобів в один момент у правильно обраній ділянці — ось що дає результат», — відзначає Соболєв.
Він додає, що світ уже перебуває на межі того, що бойові дії буде вести штучний інтелект. Уже існують окремі рішення застосування ШІ, але рівень його ефективності все ще низький. «Утім, уже чимало рішень показують, що ось-ось і війна машин, яку ми в дитинстві дивилися в фільмі “Термінатор”, стане частиною нашої війни», — вважає Соболєв.
Навчати мають найкращі
Свій підрозділ Соболєв не сприймає як щось унікальне. Його загін спецпризначення далеко не єдиний, який сповідує принцип «найбільший результат із найменшими втратами». Командир зазначає, що вкрай важливо вчитися на прикладі та досвіді інших таких підрозділів.
«Візьміть того самого Ахіллеса (командир роти ударних безпілотників 92 окрема штурмова бригада імені кошового отамана Івана Сірка у складі Сухопутних військ ЗСУ, належить до Оперативного командування «Схід».92 ОМБр — ред.) чи хлопців із Другий лінійний механізований батальйон 54 окремої механізованої бригади імені гетьмана Івана Мазепи у складі Сухопутних військ ЗСУ, належить до Оперативного командування «Схід».К-2, 3 окрема штурмова бригада — з'єднання Сухопутних військ ЗСУ, що утворили у 2023 році на базі полку Сил спеціальних операцій «Азов».3 штурмової — всі вони можуть поділитися гарними результатами. Війна — найкращий учитель, а ці хлопці є чудовими учнями, на яких варто рівнятися іншим. Саме так у нас є всі шанси перемогти більшого ворога», — зауважує Соболєв.
Навіть перебуваючи на різних фронтах, підрозділи БпЛА обмінюються досвідом. Налаштували горизонтальні зв’язки та постійно на звʼязку один з одним.
«У нас “мафія”, — жартує Соболєв. — Ми обмінюємося знаннями, підтримкою, інколи навіть якимись окремими видами різних пристосувань».
За схожим принципом новобранці загону Соболєва проходять навчання у підрозділі. Після загальноармійської «учебки» нові пілоти потрапляють до вже досвідченого екіпажу.
«Я стежу, щоб нову людину спочатку обережно “обстріляли” — взяли на операцію, де вона відчує звуки, атмосферу війни без серйозних задач та обов'язків. Потім новобранець їх отримує, але рівно стільки, скільки може на цьому етапі витримати. Щоб розвивався поступово.
Залежно від таланту, за термін від місяця до трьох ми отримуємо боєздатного побратима, який починає боротися за лідерство у своїй категорії БпЛА», — відзначає Соболєв.
У жовтні 2023-го до загону аеророзвідників доєдналися нові бійці, а вже через кілька місяців почали претендувати на неформальний титул найкращого розвідувального екіпажу загону. Командир сподівається, що з проголошеним принципом рекрутингу він зможе залучити до свого підрозділу ще більше таких талановитих пілотів.
Мрія — демобілізуватися з перемогою
Розмірковуючи про плани на майбутнє, Соболєв озвучує один орієнтир: його задовольнить усе, що призведе до перемоги. Нині на рахунку його підрозділу така кількість знищених цілей, яка зіставна з одним російським полком. Якщо для перемоги треба буде знищити ще 100 полків — прагнутимуть цього результату.
«Ми не маніяки — ніхто з нас за інших умов не проміняв би мирне спокійне життя з родиною на те, чим ми тепер займаємося. Просто всі хлопці розуміють, що мирного спокійного життя з родиною не буде, якщо ми не знищимо стільки орків і їхньої техніки, щоб вони прибралися з нашої землі та назавжди запам’ятали цей урок», — пояснює Соболєв мотивацію вчорашніх цивільних.
На запитання, чи він мріє вдарити по Кремлю, а ще точніше — по путіну, Соболєв відповідає: якщо це призведе до перемоги. Мрією є саме вона, а ще — щоб якомога більше побратимів змогли її відсвяткувати.