Конфлікт через бізнес, звинувачення у зв’язках із «ДНР» та розлучення «через Крим». Що відомо про В’ячеслава Соболєва

Київ, вечір неділі 1 грудня. На перехресті вулиць Льва Толстого та Тарасівської близько 17-ї години стріляли в автомобіль Range Rover. У ньому був депутат Київської обласної ради В’ячеслав Соболєв з дружиною, родичкою та трирічним сином. Куля влучила в дитину. Стрілок покинув місце злочину, хлопчик помер дорогою до лікарні. Очевидці заявили, що постріл був один. В поліції — що цілились, імовірно, в депутата. Пізніше поліцейські повідомили, що підозрюваних у нападі затримали, і що розглядають три версії причин замаху.

Хто такий В’ячеслав Соболєв та що могло стати причиною стрілянини — в нашому матеріалі.

Донецьке коріння

47-річний депутат Київської обласної ради В’ячеслав Соболєв — уродженець Єнакієвого Донецької області. Вчився у Харкові та Донецьку. У 1997 році у Донецьку заснував перший магазин «Обжора», а згодом — торговельну мережу з тією самою назвою.

З квітня 2005 впродовж року був заступником Донецького міського голови Олександра Лук'янченка. У 2006-му рік працював у РНБО (тоді секретарем Ради нацбезпеки і оборони був Віталій Гайдук). З грудня 2007 року по січень 2010 викладав у Донецькому державному університеті економіки та торгівлі ім. М. Туган-Барановського.

Підтримайте нас на Спільнокошті будь-якою сумою: ми зможемо і далі оперативно працювали над резонансними історіями, стрімити і дізнаватись більше для вас.

У 2010 році очолив держпідприємство Нафтогазмережі. Після — став заступником голови правління Нафтогазу України. В березні 2011, після приходу до керівництва компанії команди Януковича, написав заяву про звільнення за власним бажанням та повернувся до університету. Після — став депутатом Київської обласної ради від партії «Блоку Петра Порошенка». Увійшов до комісії з питань бюджету та фінансів.

В'ячеслав Соболєв зустрічається з мешканками села Михайлівка-Рубежівка, Київська область, 21 вересня 2016 рокуФейсбук В'ячеслава Соболєва

В інтерв’ю виданню «Комсомольська правда» від 2017 року Соболєв розповів, що розлучився з першою дружиною Світланою Шпигель у 2014 році через національний конфлікт, адже нібито вона слідом за своїм батьком — сенатором Російської Федерації Борисом Шпигелем — підтримала анексію Криму і окупацію Донбасу.

Наразі в Соболєва інша дружина — Інна, він виховував п’ятьох дітей, наймолодший з яких загинув 1 грудня. Також депутат є власником ресторану «Маріо» у Києві, біля якого і скоїли напад на родину Соболєва.

«Непідконтрольний» бізнес

У листопаді 2016 року СБУ викрила у столиці декількох бізнесменів, які могли бути причетними до фінансування бойовиків на Донбасі, зокрема через торговельні мережі, які працювали і на території самопроголошеної «ДНР»: «Підприємці володіли мережею супермаркетів, частина з яких була розташована на непідконтрольній українській владі території Донеччини. Відсоток з прибутку, який приносили магазини, бізнесмени сплачували незаконним установам терористів», — йшлося у повідомленні СБУ.

У правоохоронних органах нам повідомили, що мова йшла саме про «Обжору», а розслідування наразі триває. «Обжора» і досі працює на території самопроголошених республік, але Соболєв запевняє, що не має відношення до неї ще з 2007 року.

«Я вже втомився повторювати, що ось уже 10 років не маю нічого спільного з мережею магазинів «Обжора». До 2007 року я був одним із засновників компанії, яка здавала «Обжорі» приміщення в оренду», — писав депутат у 2016 році та додавав, що його бізнес у Донецькій області захопили, а будинок пограбували.

Водночас компанія ТОВ «ДонУкрПроектНіі», в якої Соболєв з 2013 року орендує Range Rover, є фігурантом кримінального провадження (до 2016 року Соболєв був її власником, наразі юридична адреса компанії збігається з адресою ресторану Соболєва «Маріо»). У матеріалах слідства по цьому провадженню йдеться, що до 2014 року на території Донецької області працювали пов'язані між собою підприємства ТОВ «ТМ Обжора» та ТОВ «Восход», що разом утворювали торговельну мережу «Обжора». Для цього там зарєєстрували ТОВ «Лєотекс Груп» за правилами самопроголошеної «ДНР». За даними слідства, окрім власника з непідконтрольних територій, цією компанією також керували і з Києва.

Крім того, саме київський керівник компанії, за даними слідства, вів рахунки в швейцарському банку UBS Switzerland AG керівника ТОВ «Лєотекс Груп» з непідконтрольних територій.

«Відповідно до спільного плану злочинної діяльності, розподіливши між собою ролі, організували незаконну діяльність конвертаційного центру, з метою легалізації частини коштів, отриманих внаслідок незаконної підприємницької діяльності на території так званих Луганська Народна Республіка та Донецька Народна Республіка», — йдеться в матеріалах. Фінансові операції, за даними слідства, проводились у Донецьку, Києві, Маріуполі, Дніпрі, Краматорську, Кураховому, Покровську.

Загалом, за даними слідства, з 21 лютого 2006 року по 4 січня 2017-го обидва керівника вивели понад 600 мільйонів гривень через декілька українських компаній-посередників (ТОВ «ТМ Обжора», ТОВ «Таурус-2015» , ТОВ «Укрінвестбуд», ТОВ «П'ячере», ТОВ «ДонУкрПроектНіі», ТОВ Оптіма Стар, ТОВ «Визант», ТОВ «Форнакс-2015», ТОВ «Вендіторе», ТОВ «Старк-Груп»).

Конфлікти й погрози

В’ячеслав Соболєв неодноразово заявляв про погрози. Почалося це ще восени 2015 року, коли він балотувався у депутати Київщини — у ЗМІ почали з’являтися публікації, що він нібито причетний до співпраці з «ДНР». Тоді Соболєва хотіли виключити з фракції.

«Коли тільки почали з'являтися перші публікації про нібито мою причетність до фінансування тероризму, генеральний прокурор Юрій Луценко підтвердив, що я надав усі документи про мою непричетність до «Обжори». Партія була готова зняти мене з виборів, але, розібравшись, не стала цього робити», розповідав в інтерв’ю Соболєв.

Його адвокатка Аліна Большакова теж заявляла про недостовірну інформацію, поширену проти клієнта: «Дані, які поширюються в ЗМІ, були спростовані генпрокурором ще в 2014 році. Мій клієнт неодноразово заявляв про рейдерську атаку на його бізнес, про фейкових активістів, які атакують його в мережі інтернет».

Восени 2016 році Соболєв заявив, що його знову намагаються дискредитувати «найбагатші люди в нашій країні, не маючих можливості потрапити в список Форбс лише через займані державні посади».

За два місяці він опублікував пост із прізвищами та заявив про погрози.

«Знаю, що організатором цькування є група рейдерів, в яку входять Руслан Брославський і Павло Малик. Очолює групу суддя Господарського суду Артур Ємельянов. Ще до початку війни їм вдалося відібрати у мене нерухомість в Донецьку, а зараз вони мають намір рейдерським способом захопити торговий комплекс в Маріуполі. Знаю також, що виконавцями їх кримінальних задумів є представники добровольчого батальйону «Свята Марія», який контролюється народним депутатом України Дмитром Лінько. Заяви до правоохоронних органів написані, докази передані», — писав у грудні Соболєв.

Однак даного посту на сторінці депутата вже немає. Адже екссуддя Господарського суду Артур Ємельянов позвався на Соболєва до суду та виграв його. Соболєва зобов’язали спростувати інформацію.

Артур Ємельянов був заступником голови Вищого господарського суду України з 2010 по 2014 роки. У жовтні 2016 року Генпрокуратура оголосила йому підозру у втручанні в автоматизовану систему розподілу справ між суддями. У 2018 році Вища рада правосуддя відсторонила Ємельянова від роботи, а у січні 2019 — звільнила.

У 2018-му СБУ запідозрила Ємельянова у фінансуванні тероризму. За даними слідства, екссуддя за винагороду «впливав» на винесення необхідних судових рішень. Щоб легалізувати отримані гроші, через підставних осіб, зокрема, скуповував комерційну нерухомість на тимчасово окупованих територіях Донеччини.

У 2017 році Соболєв заявив про рейдерську спробу відібрати його столичний ресторан «Маріо». Того ж року в інтерв’ю КП Соболєв повідомив, що перебуває у США, нібито на лікуванні. Тоді він, вже не називаючи прізвища тих, хто нібито йому погрожує, зазначив, що ними займаються правоохоронці.

«Безумовно, я знаю, хто стоїть за цим рейдерським захопленням. Я переконаний, дискредитація мене — це перший етап в цій рейдерській схемі. Зараз ми визначили виконавців і плануємо подати на них до суду. Головний же замовник, поки що, залишається за кадром», — казав Соболєв.

Ми існуємо завдяки вам! Підтримайте незалежну журналістику – фондуйте нам на Спільнокошті та долучайтеся до спільноти Друзів hromadske.