Конституційний суд попередив, що уряд запровадив карантин незаконно. Але наразі він продовжить діяти

Конституційний суд України попередив, що встановлення урядом карантинних обмежень суперечить закону України, оскільки таке рішення мала ухвалювати виключно Верховна Рада.

Про це повідомила пресслужба суду.

Що передувало

29 травня пленум Верховного Суду звернувся до Конституційного з поданням, у якому оскаржив окремі положення постанови уряду №392 від 20 травня «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

ВС просив перевірити, чи не були порушені: право на свободу пересування, право залишати територію України, право на мирні зібрання, право на підприємницьку діяльність і право на доступ до медичної допомоги.

Рішення КСУ

На засіданні 28 серпня КСУ розглянув це провадження і закрив його «у зв’язку з втратою їх (положень — ред.) чинності».

Як пояснив «Інтерфакс-Україна» представник президента України у КС Федір Веніславський, сталося це, оскільки до постанови неодноразово вносилися зміни, а КС може розглядати акт у межах конституційного подання і чинний — тобто лише первинний текст, який уже не діє.

Відтак карантин в Україні діятиме і надалі, однак у Конституційному судді наголосили, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження може встановлюватися виключно законом — актом, ухваленим Верховною Радою. А от запроваджувати такі обмеження підзаконним актом уряду неконституційно.

Як працює карантин сьогодні

В Україні з 3 серпня набув чинності поділ країни на чотири зони за рівнем поширення коронавірусу: на «зелену», «жовту», «помаранчеву» та «червону» зону. Ось які обмеження діють у кожній із зон (натисніть на зображення, аби побачити більше):