Корупція, олігархи та реформи: Європарламент оцінив виконання Україною Угоди про асоціацію з ЄС

Європейський парламент ухвалив доповідь, у якій оцінив стан реалізації Угоди про асоціацію Україна—ЄС. У ній європарламентарі оцінили реформи в Україні та перспективу членства в Європейському Союзі.

Про це пише Deutsche Welle.

Так, загалом доповідь підтримали 526 євродепутатів, 79 парламентарів були проти, ще 71 депутат утримався.

У доповіді визнається, що Україна має перспективу вступу згідно зі статтею 49 Договору про ЄС і може подати заявку на набуття членства в ЄС за умови виконання всіх необхідних критеріїв.

Боротьба з корупцією

Євродепутати закликали Україну до реформ у сфері верховенства права, ефективного врядування та боротьби з корупцією. У доповіді зазначили, що «попри помітний прогрес, широко розповсюджена корупція продовжує заважати процесу реформ».

«Україна не повинна забувати про той факт, що рівень політичної, технічної та фінансової підтримки з боку ЄС залежатиме від того, якою мірою вона виконуватиме зобов'язання, узяті перед ЄС і його державами-членами», — наголосили європарламентарі.

Ще однією загрозою для реформ в Україні євродепутати назвали рішення Конституційного Суду, який визнав електронне декларування чиновників неконституційним.

«Європарламент визнав зусилля, започатковані президентом Зеленським і вжиті політичними акторами для відновлення законодавства та довіри до антикорупційної архітектури в Україні», — зазначили європарламентарі.

Варто наголосити, що ця фраза виявилася найбільш суперечливою в доповіді. Її підтримали 334 депутати, а 322 проголосували проти.

Водночас у доповіді відверто критикують дії олігархів: «Європарламент висловлює крайнє занепокоєння неприкритими спробами приватних інтересів підірвати досягнення країни в боротьбі з корупцією та загалом у демократичних реформах, зокрема через захоплення політичної влади деякими українськими олігархами, які ослабили орієнтовану на реформи більшість у Верховній Раді».

Однак були й позитивні речі, які зауважили євродепутати в доповіді. Зокрема, перезапуск Національного агентства із запобігання корупції та винесення перших вироків Вищим антикорупційним судом, який, на думку Європарламенту, має «високі професійні стандарти».

Також у доповіді похвалили й Національне антикорупційне бюро — на думку євродепутатів, це, «можливо, найбільш ефективна антикорупційна інституція у країні».

Вибори на окупованому Донбасі

У доповіді засуджується окупація Криму й частини Донецької та Луганської областей Росією. У Європарламенті вважають, що коли ситуація дозволить, ЄС має запропонувати цивільну місію, яка допомагатиме, зокрема, організувати місцеві вибори в Донецьку та Луганську.

Європарламент наголошує, що зараз на Донбасі важливо створити нові ділянки розведення сил, а також відкрити нові пункти в'їзду-виїзду. У доповіді зазначили, що «за нинішньої ситуації» умов для вільних і чесних виборів на окупованій частині Донбасу немає.

Як відреагували в Україні?

У Міністерстві закордонних справ України ухвалення доповіді Європарламентом привітали.

«Ця доповідь є не лише комплексним оглядом з боку Євросоюзу процесу імплементації Угоди про асоціацію, а й містить важливі сигнали щодо всього спектру наших відносин із Євросоюзом у контексті подальшого розвитку політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС», — зазначили у відомстві.

Там також подякували депутатам Європарламенту за засудження дій Росії у Криму й на Донбасі.

Угода з Європейським Союзом

Непідписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у листопаді 2013-го року стало поштовхом до Євромайдану. Однак після перемоги Революції гідності Угоду таки уклали: 21 березня 2014 року — політичну частину, а 27 червня 2014 року — економічну частину.

16 вересня 2014 року Верховна Рада України та Європейський парламент синхронно, у режимі телемосту, її ратифікували. 1 листопада того ж року почався період тимчасового застосування політичної частини Угоди. 1 січня 2016 року запрацювала й економічна частина.

Зрештою 1 вересня 2017 року Угода про асоціацію Україна-ЄС набула чинності в повному обсязі. Вона замінила Угоду про партнерство та співробітництво між Європейськими співтовариствами та Україною і дала змогу перейти до політичної асоціації та економічної інтеграції.