Країни Африки й Карибського басейну створили глобальний рух, щоб вимагати від Європи репарацій за рабство

50 країн Африканського Союзу і 20 країн Карибської співдружності об'єднають зусилля, щоб змусити європейські держави відшкодувати збитки, завдані работоргівлею.

Про це пише Guardian.

Під час чотириденного саміту в Гані країни-делегати погодилися сформувати «єдиний фронт», щоб переконати європейські країни заплатити за «історичні масові злочини». Співпраця країн полягатиме в «посиленні тиску» на колишні рабовласницькі країни.

У якій саме формі збираються вимагати відшкодувань, на саміті не повідомили. Однак, пише Guardian, Африканський Союз вивчатиме варіанти судового розгляду та співпрацюватиме з ООН, щоб оцінити, чи становлять акти поневолення африканців серйозні порушення прав людини на момент їх скоєння.

Крім того, під час саміту країни також вирішили заснувати глобальний фонд в Африці для виконання завдань руху за репарації.

Президент Гани на саміті заявив, що весь африканський континент заслуговує офіційних вибачень від європейських країн, додавши, що це питання більше не можна ігнорувати.

«Жодні гроші не зможуть відшкодувати шкоду, завдану трансатлантичною работоргівлею та її наслідками. Але, звичайно, це питання, з яким світ повинен зіткнутися і яке більше не може ігнорувати», — сказав він.

Більше про репарації за рабство

Ще у 2021 році влада Ямайки вирішила звернутися до Великої Британії з проханням виплатити компенсацію за залученість острова до трансатлантичної работоргівлі в XVI-XIX століттях. Гроші хотіли віддати жертвам і нащадкам рабів, які є предками для значної частини населення Ямайки.

Цього року президент Гаяни Ірфаан Алі також попросив нащадків європейських работорговців виплатити громадянам його країни репарації на знак спокути за кривду. Країни Карибської співдружності, включно з Гаяною, найняли британську юридичну фірму для розгляду їхньої справи щодо отримання фінансової компенсації від Великої Британії та інших європейських країн.

Також напередодні спільного саміту з Євросоюзом у Брюсселі в липні цього року країни Центральної та Південної Америки додали в декларацію вимогу виплатити репарації за шкоду, завдану рабством, «щоб допомогти зцілити нашу колективну пам’ять і повернути назад спадок недорозвиненості».