Крига в Антарктиді тане «безпрецедентно швидко». Науковці закликають до негайного розв’язання проблеми
Площа морської криги в Антарктиді досягла рекордно низького рівня в лютому 2023 року. За рік до цього так само фіксували найнижчі показники. Вчені запропонували шляхи боротьби з подальшими кліматичними змінами.
Про це повідомляє Всесвітня метеорологічна організація.
Після 2022 року на деяких прибережних ділянках відсутній лід. І навіть попри те, що наразі в Антарктиді наближається середина зими, площа морського льоду залишається низькою.
«Морський лід у всьому світі зменшується з безпрецедентною швидкістю, що має серйозні наслідки не лише для полярного середовища та мешканців Землі, але й для глобальної погоди та клімату», — наголошують в організації.
Як зазначає український Національний антарктичний науковий центр, працівники антарктичної станції «Академік Вернадський» також зафіксували зміни. Так, нещодавно в акваторії острова Галіндез, що поблизу станції, зафіксували температуру +3°C.
«І хоч у цей період тут має бути справжня антарктична зима, а океан навколо острова — замерзлий, очікувана крига не утворилася», — зазначають у центрі.
Центр наголошує, що такі глобальні зміни можуть призвести до загрози зникнення певних видів тварин, зокрема імператорських пінгвінів, деяких видів тюленів та морських птахів.
Понад 60 науковців із 41 установи та 14 країн, які взяли участь у щорічному засіданні з досліджень морського льоду, закликали організувати постійну довгострокову роботу обсерваторій та проведення досліджень для подолання проблеми.
Учені переконані, що необхідно стандартизувати методи моніторингу морської криги. Серед іншого, за допомогою введення поняття «суттєва кліматична зміна» (Essential Climate Variables) морського льоду, океану й атмосфери.
«Планується, що збір інформації за однаковими підходами та методами, а також ретельніше системне вимірювання різних процесів земної екосистеми дозволить урядам швидше діяти й ухвалювати рішення», — вважає Національний антарктичний науковий центр.
Авторка: Анетт Абрамова