До 2050 року через зміни клімату в усьому світі зникне більшість льодовиків — ООН
Через зміни клімату протягом трьох десятиліть у всьому світу розтане велика кількість льодовиків. Зокрема, зникнуть останні льодовики в Африці.
Про це пише BBC із посиланням на звіт ООН.
На 50 об’єктах Всесвітньої спадщини ООН виявлено близько 18 600 льодовиків, які становлять майже 10% льодовикової площі Землі та включають відомі туристичні місця. Усі вони під загрозою зникнення до 2050 року.
«Ми сподіваємося, що можемо помилятися, але це точна наука. Льодовики є одним із цінних індикаторів зміни клімату, тому що вони помітні. Це те, що ми справді можемо спостерігати», — заявив один з авторів звіту, керівник проєкту ЮНЕСКО Талес Карвальо Резенде.
Йдеться про льодовики в таких місцях:
- Гірканські ліси (Іран);
- Національний парк Дурмітор (Чорногорія);
- Національний парк Вірунга (Демократична Республіка Конго);
- Пейзажна природоохоронна зона Хуанлун (Китай);
- Єллоустонський національний парк (Сполучені Штати Америки);
- Національний парк Маунт Кенія/природний ліс (Кенія);
- Піренеї Мон-Пердю (Франція, Іспанія);
- Національний парк гір Рувензорі (Уганда);
- Плато Путорана (росія);
- Тектонічна область Сардона (Швейцарія);
- Національний парк Наганні (Канада);
- Національний парк Лоренц (Індонезія);
- Природна система заповідника «Острів Врангеля» (росія);
- Національний парк Кіліманджаро (Танзанія);
- Йосемітський національний парк (Сполучені Штати Америки);
- Доломітові Альпи (Італія);
- Незаймані ліси Комі (росія).
Автори звіту наголошують, що льодовики в цих місцях розтануть незалежно від того, які будуть ужиті заходи з боротьби зі зміною клімату. Решту льодовиків на інших двох третинах об’єктів Всесвітньої спадщини ООН можна врятувати, якщо світ обмежить глобальне потепління до 1,5 °C.
За оцінками Міжурядової групи з питань зміни клімату при ООН, до середини XXI століття середня температура у світі зросте на 1,5 градуса за Цельсієм.
Це теоретично допустима норма, перевищення якої призведе до катастрофічних наслідків для природи і неприйнятних змін у різних царинах людського життя. Група науковців під керівництвом професора Тамсіна Едвардса заявляла, якщо вдасться обмежити глобальне потепління до 1,5°C, то втрати льодовикового покриву Гренландії зменшаться на 70%.
До чого призведе втрата льодовиків?
Професор Дункан Квінсі з Університету Лідса зазначає, що танення льодовиків може призвести до дефіциту прісної води. Крім того, багато людей використовують воду з льодовиків у побуті та сільському господарстві. Зрештою, це призведе до продовольчої кризи.
Також зміни клімату призводять до підвищення рівня Світового океану, що загрожує затопленню прибережних міст. Наприклад, до кінця століття тільки через танення Гренландії рівень води підніметься на 10 сантиметрів. Загалом же очікується, що рівень води до 2100 року підніметься на метр.
Це означає, що під водою можуть опинитися прибережні міста: Лондон, Шанхай, Гонконг, Колката, а також острови в Тихому океані. За підрахунками Світового банку, якщо глобальне потепління не зупинити до 2050 року, то 216 мільйонів людей мігрують у пошуках роботи, їжі та води.
- Поділитися: