«Крим — це Україна». У річницю окупації Криму міністри G7 оприлюднили заяву із засудженням дій Росії

Міністри закордонних справ Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Великої Британії, Сполучених Штатів Америки та Верховний представник Європейського Союзу на сьому річницю окупації українського Криму Росією опублікували заяву із засудженням дій країни—агресора.

Звернення міністрів «Великої сімки» опублікували на сайті уряду Великої Британії.

У заяві дипломати засудили дії Росії, наголосивши на підриві суверенітету України, її територіальної цілісності та незалежності.

«Сьогодні, через сім років після незаконної окупації Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, ми підтверджуємо свою непохитну підтримку та відданість незалежності, суверенітету і територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах», — йдеться у заяві.

У зверненні наголосили на тому, що Росія порушила принципи міжнародного права, застосовуючи силу проти територіальної цілісності України. Міністри G7 також зазначили, що засуджують окупацію півострова, а спроби Росії узаконити її не визнаються й не будуть визнані.

«Ми засуджуємо порушення Росією прав людини на півострові, особливо кримських татар. Ми закликаємо Росію поважати свої міжнародні зобов'язання, дозволити доступ міжнародним спостерігачам та негайно звільнити всіх, кого несправедливо затримали. Ми принципово вітаємо ініціативу України щодо створення Міжнародної кримської платформи для консолідації зусиль міжнародної спільноти щодо Криму», — йдеться у заяві.

Також у зверненні засудили агресію Росії на Донбасі, наголошуючи на порушенні Мінських угод та наголосили на тому, що Росія є стороною конфлікту на сході України, а не посередником.

Члени G7 закликали Російську Федерацію припинити підживлення конфлікту шляхом надання фінансової та військової підтримки збройним формуванням, що воюють проти України, а також надаючи російське громадянство сотням тисяч українських громадян.

Члени «Великої сімки» наголосили на тому, що залишаються повністю відданими виконанню санкцій проти Росії.

«Крим — це Україна», — підсумували в заяві.

На заяву міністрів G7 вже відреагували президент Володимир Зеленський та міністр закордонних справ України Микола Кулеба. Так, Зеленський назвав це «жестом дружби».

«Це справжній жест дружби — підтримати нашу ініціативу щодо створення Міжнародної кримської платформи для консолідації зусиль міжнародного співтовариства щодо Криму та припинення російської агресії. Україна рухається до миру», — написав він у Twitter.

Водночас Микола Кулеба подякував міністрам за «міцну підтримку» Кримської платформи: «Вітаю сильний сигнал підтримки України та засудження агресії РФ від міністрів закордонних справ G7. Росія — сторона конфлікту, не посередник, має розблокувати мирний процес. Виправдати окупацію Криму ніколи не вдасться».

Окупація Криму

У 2014 році Росія анексувала в України Крим. Спочатку на півострові з’явилися «зелені чоловічки» (кадрові російські військові). Згодом, порушуючи українське та міжнародне законодавство, Росія провела так званий «референдум» щодо статусу Криму.

Україна, Європейський Союз та Сполучені Штати не визнали результати голосування на цьому «референдумі». Нині окупаційна влада на півострові переслідує, затримує та незаконно судить українських та кримськотатарських активістів, порушує права людини.