Кулеба прогнозує «закулісову дипломатичну битву» щодо ордеру про арешт путіна. У росії пропонують вже шукати партнерів

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба прогнозує «закулісову дипломатичну битву» щодо виконання рішення Міжнародного кримінального суду про арешт президента рф володимира путіна.

Про це Кулеба сказав під час спілкування з журналістом Вадимом Карп'яком.

«Зараз розгорнеться величезна закулісова дипломатична битва за повагу до зобов’язань у межах Римського статуту […] Тут же питання навіть не в путіні й не в Україні, а в тому, що якщо відверто будуть зневажати ордер МКС, то це розвалить Міжнародний кримінальний суд», — сказав Кулеба.

За його словами, сам МКС має бути зацікавлений у повазі до своїх актів.

«Відповідно, ті країни, які підтримують МКС, зараз включаться в цю кулуарну дипломатичну битву за забезпечення виконання ордера», — пояснив Кулеба.

Він зазначив, що Південно-Африканська Республіка, яка ратифікувала Римський статут, але офіційно запросила путіна на саміт «Бразилія, Росія, Індія, КНР, ПАР» — група найбільших за площею та населенням країн, що розвиваютьсяБРІКС, принципово не відмовиться від свого політичного союзника.

«Але я не думаю, що ПАР зможе відверто і зухвало проігнорувати ордер МКС», — сказав Кулеба.

Він наголосив, що Україна визнає юрисдикцію МКС і без ратифікації Римського статуту.

Тим часом спікер держдуми рф в'ячеслав володін заявив, що росії треба розробити зміни до законодавства, що забороняють будь-яку діяльність МКС на території країни, та навіть передбачити відповідальність за сприяння та підтримку МКС.

Також володін пропонує укладати двосторонні угоди із дружніми країнами, які передбачають взаємну відмову від співробітництва та сприяння МКС.

Про рішення МКС

путіна підозрюють у незаконному переміщенні та депортації населення, зокрема дітей, з окупованих територій України до росії, відповідно до статей Римського статуту. Злочини були скоєні на окупованих територіях щонайменше з 24 лютого 2022 року.

«Існують розумні підстави вважати, що путін особисто кримінально відповідальний за вищезазначені злочини, за вчинення дій безпосередньо, спільно з іншими або через інших, за його неспроможність здійснювати належний контроль над цивільними та військовими підлеглими, які вчинили ці дії», — зазначили в суді.

В Офісі генпрокурора України пояснили, що відтепер путін має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину. А ордер на арешт означає, що за межами росії путіна мають право затримати й передати до суду. Затримати його можуть на території країн, які ратифікували Римський статут. Україна його лише підписала, але не ратифікувала.

А втім, в Угорщині, яка підписала та ратифікувала Римський статут, заявили, що не будуть арештовувати путіна, якщо він приїде до країни, бо нібито статут не був вбудований в угорську правову систему.