Сенатори з обох партій закликають Байдена поділитися з МКС доказами російських воєнних злочинів
У США група сенаторів з обох партій закликає адміністрацію президента Джо Байдена підтримати розслідування Міжнародного кримінального суду (МКС) проти російських посадовців, включно з президентом рф володимиром путіним, і поділитися доказами російських воєнних злочинів в Україні.
Про це повідомляє телеканал CNN із посиланням на лист сенаторів до Байдена.
У листі законодавці «вітають значну допомогу», надану адміністрацією президента для документування можливих злочинів під час війни росії в Україні. Однак сенатори додають, що США досі не поділилися ключовими доказами, які могли б допомогти в розслідуванні.
«путін та його оточення мають чітко усвідомлювати, що відповідальність і справедливість за їхні злочини настане», — написали сенатори.
Рішення МКС щодо путіна
путіна підозрюють у незаконному переміщенні та депортації населення, зокрема дітей, з окупованих територій України до росії, відповідно до статей Римського статуту. Злочини були скоєні на окупованих територіях щонайменше з 24 лютого 2022 року.
«Існують розумні підстави вважати, що путін особисто кримінально відповідальний за вищезазначені злочини, за вчинення дій безпосередньо, спільно з іншими або через інших, за його неспроможність здійснювати належний контроль над цивільними та військовими підлеглими, які вчинили ці дії», — зазначили в суді.
Уповноважена з прав дітей росії марія львова-бєлова теж підозрюється у причетності до депортації українських дітей, відповідно до статей Римського статуту. У суді зазначають, що є підстави вважати, що вона також особисто відповідальна.
В Офісі генпрокурора України пояснили, що відтепер путін має офіційний статус підозрюваного у скоєнні міжнародного злочину. А ордер на арешт означає, що за межами росії путіна мають право затримати й передати до суду.
Затримати його можуть на території країн, які ратифікували Римський статут. Україна його лише підписала, але не ратифікувала.
Трибунал для покарання рф
Україна пропонує країнам «Великої сімки» та іншим державам-партнерам підтримати ініціативу зі створення спеціального міжнародного трибуналу для покарання росії за злочин агресії проти України.
Наразі створення трибуналу підтримали в Єврокомісії, Естонії, Латвії та Литві, Франції, Нідерландах тощо.
Єврокомісія пропонує два варіанти втілення правосуддя:
- спеціальний незалежний міжнародний трибунал на основі багатостороннього договору;
- гібридний суд — спеціалізований суд, інтегрований у національну систему правосуддя, але з міжнародними суддями.
В обох випадках необхідна міцна підтримка з боку ООН.
- Поділитися: