Купити генератор та Starlink у Польщі: квест, ризик чи оптимальне рішення

Як придбати генератор та Starlink у Польщі та не натрапити на шахраїв — ключове питання. Але не менш важливим є і те, як їх відправити до України. Якщо у вас у Польщі немає друзів чи знайомих, відправлення генераторів та «Старлінків» перетворюється на захопливий бентежний довгоочікуваний квест. Однак варіанти існують. І про них — у матеріалі наших партнерів «Новини Донбасу».

Купівля та транспортування «Старлінків»

Здавалося б, усе просто. На офіційному сайті starlink.com доступні супутникові системи. На момент написання статті їхня вартість у Польщі становила 2200 злотих (практично дорівнює еквіваленту 500 доларів за курсом 4,38 злотого до долара). Далі сервіс «Нової пошти» прописує інструкцію, як саме це обладнання можна замовити на склад у Польщі, а звідти до України. Компанія декларує, що це можна зробити дистанційно та отримати обладнання вже протягом 7-14 днів.

А втім, багато хто транспортує Starlink через друзів та знайомих. Але треба розуміти, що це придбання послуги, тому потрібно прив'язувати українську банківську картку, з якої будуть зніматися щомісячні платежі. Тож реєструвати все одразу необхідно на кінцевого замовника в Україні. Але краще замовляти на адресу в Польщі. Як розповідають волонтери, обладнання туди приходить упродовж тижня, якщо ж замовляти одразу в Україні — це може забрати місяць і більше. У Польщі Starlink слід одразу активувати та вибрати пакет для мандрівників, щоби послуга діяла на території України. На кордоні за Starlink, якщо він не призначений для військових потреб, доведеться сплатити мито.

Тонкощі придбання генераторів у Польщі

Купити генератор у Польщі можна на різних сервісах — і значно дешевше, ніж в Україні. Декілька найпопулярніших сайтів: allegro.pl, mediaexpert.pl, geneo.pl, castorama.pl, mediamarkt.pl, amazon.pl. Волонтери стверджують, що залежно від продавця можна навіть безпосередньо знайти з доставленням до України (на сайті allegro.pl переважно є доставлення лише в межах Польщі — ред.).

Як шукати на цих та інших сервісах у Польщі? Ключові слова пошуку: «agregat prądotwórczy» або «generator prądu». Авторка матеріалу виявила недорогий інверторний генератор на 3,3 кВт максимальної потужності. Він коштує 2600 злотих та важить 30,5 кг.

Щоби відправити його до України, в більшості випадків потрібно, щоби хтось фізично на місці в Польщі контролював процес. Наприклад, ви домовляєтеся з одним із перевізників, що ваш багаж транспортують автобусом (до речі, ця послуга може коштувати майже вдвічі дорожче, ніж квиток на перевезення пасажира від Варшави до Києва — до 2500 грн), але до самого автобуса ці 30 кг хтось повинен привезти. Невідомо, як розгортатимуться події на митниці, адже перевізник не бере на себе ризиків, не несе відповідальності.

Журналістка звернулася до кількох поштових сервісів у Польщі. Практично всі вони запевняють, що можна безпосередньо замовити доставлення генератора від продавця до їхнього відділення в Польщі, тобто вам не доведеться самостійно його возити. Але на момент доставки агрегату до відділення ви як замовник повинні приїхати, прийняти його та заповнити декларацію на товар. В онлайн-режимі це зробити не можна. Мусите просити друзів, волонтерів, знайомих зробити це за вас, якщо ви купуєте генератор, перебуваючи в Україні.

Така доставка обійдеться значно дешевше, ніж автобусним перевізником. Вартість розраховується так: 5 злотих за 1 кг ваги генератора вагою понад 30 кг. Якщо прилад важить менше за 30 кг, його перевезення може коштувати лише 70 злотих. Генератор, до якого придивлялася журналістка, не підпадає під ці параметри — і зайві 500 грамів його ваги коштували б додаткових 80 злотих (загалом 150 злотих). Важливе уточнення: якщо генератор коштує понад 4500 злотих (тобто понад 1000 доларів), доведеться заплатити додатково мито у 70 злотих. Про це розповіли в «Новій пошті».

Купівля через посередників

Якщо у вас немає нікого в Польщі, можна звернутися до однієї з компаній, які фактично виконують посередницьку функцію між тією самою НП та клієнтом в Україні. Наприклад, журналістка зателефонувала до компанії Ivankom, за польським номером їй одразу відповів оператор українською. За його словами, можна взагалі не приходити до їхнього офісу, а одразу онлайн замовити доставлення від продавця до цієї компанії у Варшаві та далі — до України. Водночас перевезення умовного генератора коштувало б: 3 злотих за кожний кілограм ваги плюс 10% його вартості, тобто разом 350 злотих. Що цікаво, на українській території посилку вже можна буде відстежувати за номером НП.

Багато хто домовляється про перевезення генератора чи Starlink через польський кордон, а там уже знайомі, друзі чи волонтери відправляють обладнання одним з українських перевізників безпосередньо до отримувача. Авторка особисто так відправляла прилад, який поштовий оператор узагалі відмовився взяти, бо його вартість перевищувала 150 євро.

На кордоні справді бувають різні ситуації. Відправляючи генератор офіційно поштовим перевізником, ви повинні розуміти, що вантаж на митниці стоятиме від 5 днів. Ключове слово «від». А якщо ви самі везете прилад менш як 50 кг і до 5 кВт, то начебто й не повинні платити додаткові кошти, але фактично можуть бути варіанти, зізнаються волонтери.

Як не пійматися на гачок шахраїв?

Кілька слів про те, як не втрапити в халепу з шахрайством. Безпечніше та надійніше купувати такий дорогий товар як генератор чи Starlink на офіційних торгових майданчиках. Ті оголошення, які іноді з'являються в соцмережах про терміновий продаж у Варшаві новенького генератора трохи дешевше за його реальну вартість, не просто так викликають гнівні реакції та коментарі користувачів. Схожа ситуація з надто привабливими оголошеннями на OLX від приватних осіб.

Зазвичай шахрайські схеми побудовані на ажіотажі («Ой, терміново треба продати!») та вигоді («Дуже дешево, тому що нам потрібно щось інше придбати»). Однак і купуючи генератор у фірми, теж варто звернути увагу, як давно вона існує, які відгуки про неї та про товар; якщо на торговому майданчику таке видно, то кількість проданих одиниць цього товару також є інформативним.

Підсумовуючи, оптимальний варіант такої цінної покупки: офіційне замовлення в надійного продавця на популярних торгових онлайн-сервісах, відбір у пункті перевізника кимось зі знайомих чи друзів та подальше відправлення в Україну через офіційний сервіс, який здійснює такі перевезення чи доставка кимось зі знайомих власним транспортом. Тоді справді є можливість заощадити чималу суму та мінімізувати ризики.

Авторка: Альбіна Трубенкова