Як безпечно користуватися генератором і уникнути пожеж

В Україні протягом листопада сталося понад 2,5 тисячі пожеж, які спричинили спроби налагодити альтернативні джерела енергопостачання. Разом з Міністерством внутрішніх справ нагадуємо про правила безпеки, якими не слід нехтувати.
Як уникнути займання?
Якщо у будинку немає тепла або світла протягом доби, МВС радить відключити електропобутові прилади, щоб від стрибків напруги вони не замкнули та не виникла пожежа.
Для освітлення використовуйте найпростіші джерела: ліхтарі, свічки тощо. Свічки не потрібно палити до кінця: слід залишати недогарок довжиною 2-3 см, а також тримати на безпечній відстані від горючих матеріалів. Використовуйте невисокі, стійкі, металеві свічники. Їх теж не потрібно залишати запаленими без нагляду.
Якщо використовуєте пічне опалення, стежте, щоб в стінах печей і димарів не було тріщин. Також не допускайте перегріву, а впродовж опалювального періоду очищайте димоходи. За можливості перед топковими дверцятами прибийте металевий лист. Не можна залишати піч без нагляду або користуватися для розпалу легкозаймистими рідинами.
Як встановити генератор?
Купуйте лише сертифіковану продукцію в ліцензованих точках продажу та уважно дотримуйтесь інструкцій виробника. Генератор необхідно розміщувати ззовні будівлі (бажано під навісом) або в окремому технічному просторому приміщенні з вентиляцією, що працює, і можливістю провітрювання.
Відстань від генератора до суміжних об’єктів (будівель, стін з вікнами, автомобілів тощо) має бути щонайменше 6 метрів.
Також генератор можна встановити біля суцільних негорючих стін (без вікон) на відстані не менше 1 метра. Він має працювати на рівному надійному майданчику. Будь-яке пошкодження електричних провідників або обладнання слід негайно усувати.
Під час підключення генератора до споживачів необхідно дотримуватися відповідної інструкції. Під’єднанням має займатися кваліфікований електрик.
Перед запуском перевірте стан електропроводки та усуньте пошкодження. Також необхідно уникати перекручування дротів, контакту з гарячими поверхнями, наявність корозії на контактах. Електричні елементи генератора слід заземлити.
Використання генератора
Під час роботи електрогенератора контролюйте його технічний стан. Якщо помітили підтікання палива, мастила або сторонні звуки, які можуть свідчити про несправність, негайно вимкніть і знеструмте його.
Паливо та мастило для генератора необхідно зберігати окремо у спеціальних каністрах. Заправляти генератори, поки двигун працює або не охолоджений, заборонено.
Найбезпечніше для зберігання використовувати провітрювану, окремо розташовану зону з навісом та обмеженим доступом сторонніх і дітей. Також не можна допускати проливу палива і слід щільно закривати каністри. У випадку проливу палива треба посипати це місце піском, який потім зібрати у металевий ящик чи відро.
А якщо генератор спалахне?
У таких випадках необхідно негайно повідомити про це ДСНС за телефоном 101. Водночас біля генератора потрібно мати вогнегасник порошкового або вуглекислотного типу. Під час використання відстань від насадки вогнегасника до електроустановки, яка горить, має бути не менше 1 метра.
Як обрати вогнегасник?
МВС пояснює, що є чотири види вогнегасників. Порошковим можна загасити всі пожежі, крім горіння рослинних та тваринних олій і жирів в обладнанні для приготування їжі.
Водопінний вогнегасник використовують для гасіння твердих горючих матеріалів (деревина, папір, тканина). Під час горіння рідких і твердих речовин, які розплавляються, використовують водопінний або вуглекислотний вогнегасник.
Останній також підійде для гасіння електроустановок до 1000 ватів, зокрема генераторів. А ось водний вогнегасник допоможе під час горіння твердих горючих матеріалів, а зі спеціальними добавками — й при низці інших пожеж.
Під час використання балона використовуйте теплі рукавиці, адже він знижує свою температуру до -70 градусів. МВС наголошує, що водопінний та водний вогнегасник не можна використовувати для гасіння електроустановок: це небезпечно для життя.
- Поділитися: