Лише 15% прибережних районів у всьому світі залишились екологічно незайманими — дослідники
У світі не більше як 15,5% прибережних районів світу залишаються екологічно незайманими. Вчені закликають країни до термінових природоохоронних заходів для захисту того, що залишилося, та відновлення регіонів, які деградують.
Про це заявили в дослідженні, проведеному вченими з Університету Квінсленду. У ньому використовували супутникові дані, щоб вивчити, наскільки діяльність людини впливає на берегову лінію по всьому світу. Дослідження опублікували в науковому журналі Conservation Biology.
Учені встановили, що до 2013 року — останнього, за який були доступні дані — незайманих берегових ліній залишилося дуже мало, і навіть віддалені райони вже постраждали від людей.
Невеликі ділянки узбережжя, які залишаються неушкодженими рибальством, сільським господарством, розвитком міст, видобутком корисних копалин та дорогами, здебільшого розташовані в Канаді, а також у Росії, Гренландії, Чилі, Австралії та Сполучених Штатах.
Водночас дуже мало незайманих територій і часто високий рівень їхньої деградації виявили в острівних державах, більшій частині Європи, а також В'єтнамі, Індії та Сінгапурі.
Прибережні райони з водоростями, саванами та кораловими рифами зазнали найбільшого впливу людей.
Авторка дослідження та еколог-природоохоронець з Університету Квінсленду Брук Вільямс каже, що оскільки більшість населення світу проживає в прибережних районах, тиск на ці екосистеми може мати різні форми й відбуватися як на суші, так і на морі. За її словами, ситуація точно не покращилася з 2013 року.
Вільямс пояснює, що недоторкані території є віддаленими та важкодоступними. Наприклад, Велика Австралійська затока залишилася порівняно незайманою, але останніми роками й вона зіткнулася із загрозами людського впливу.