Лукашенко, ймовірно, скористається «деескалацією» заколоту пригожина для своїх цілей — ISW
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко, ймовірно, намагатиметься використати своє «посередництво» в «деескалації» спроби заколоту «вагнерівців», наприклад, для відстрочки оформлення Союзної держави рф та Білорусі або щоб запобігти використанню росією білоруських військ в Україні.
Таку думку висловив американський Інститут вивчення війни (ISW).
Серед іншого там уважають, що припущення про те, що заколот приватної військової компанії «Вагнер», відповідь кремля і посередництво Лукашенка інсценовано кремлем, «є абсурдними».
В ISW вважають, що кремлю «було важко злагодити ефективну швидку відповідь на просування» «вагнерівців», висвітлюючи недоліки внутрішньої безпеки, ймовірно, через несподіванку й наслідки великих утрат у війні проти України.
«Спеціалізовані органи внутрішньої безпеки кремля не змогли відреагувати на незалежні військові сили, які захопили штаб Південного військового округу рф і наступали на Москву. І "вагнерівці", ймовірно, могли досягти околиць Москви, якби євген пригожин, власник приватної військової компанії «Вагнер»пригожин вирішив наказати їм це зробити», — ідеться у висновку ISW.
Також аналітики вважають, що спроба заколоту продемонструвала, що російським військам бракує резервів у багатьох тилових районах і «майже напевно погіршить моральний дух» окупантів в Україні. А це можуть використати українські захисники для коригування спроб прорвати російську оборону.
Також в ISW припускають, що спроба заколоту, ймовірно, ще більше підірвала наявну підтримку приватної військової компанії «Вагнер», змусивши пов’язані з нею регіональну владу й організації вербування засудити зусилля пригожина.
Аналітики заявляють, що сьогодні кремль стикається із глибоко нестабільною рівновагою. Угода, досягнута за «посередництва» Лукашенка, є короткостроковим, а не довгостроковим рішенням, заколот «виявив серйозні слабкі місця в кремлі та в Міноборони рф».
«Заколот і розв'язка подій 23 і 24 червня, хоча це не обов’язково боротьба пригожина та кремля у повному обсязі, ймовірно, завдадуть суттєвої шкоди уряду президента рф володимира путіна та російським військовим зусиллям проти України», — ідеться у звіті.
Заколот, який не відбувся
Найманці пригожина 24 червня захопили військові об’єкти в Ростові, зокрема штаб Південного військового округу рф та аеродром, а також узяли під свій контроль військові об’єкти в місті Воронеж. Колона ПВК «Вагнер» була й у Липецькій області. російська влада вже готувалася до облоги Москви.
Президент рф володимир путін назвав дії пригожина «ударом у спину країні й народу» та сказав, що війська рф уже дістали наказ про «нейтралізацію заколотників». Президент росії у пошуках рішення телефонував до лідерів Білорусі, Туреччини, Казахстану й Узбекистану.
Зрештою під вечір 24 червня у самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка заявили, що власник ПВК «Вагнер» у розмові з Лукашенком погодився зупинити рух найманців на території рф.
Згодом пригожин і сам підтвердив, що його найманці розвертають свої колони й ідуть у зворотному напрямку. За його словами, найманці за добу «пройшли, не доходячи 200 км до Москви». Про розмову з Лукашенком він не згадував.
У кремлі заявили, що кримінальну справу стосовно євгена пригожина припинять, він «піде до Білорусі», а «вагнерівців» влада не переслідуватиме за спробу заколоту. Гарантією того, що пригожин зможе піти до Білорусі, «є слово президента росії».