Лукашенко погодився, щоб бойовики «ЛНР» допитали Протасевича. Навіть запросив їх для цього в Білорусь
Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що він не проти, щоб бойовики «ЛНР» допитали затриманого співзасновника Telegram—каналу NEXTA Романа Протасевича. Наприкінці травня в «ЛНР» щодо нього порушили справу за нібито участь у війні на Донбасі.
Про це Лукашенко заявив під час наради з питань співробітництва з Росією, цитує видання «РИА Новости».
«На Донбасі порушено кримінальну справу щодо цих персоналій. Я нагадав президенту Путіну, що порушено кримінальну справу, і сказав, що якщо у них (слідчих — ред.) будуть запитання до них — ласкаво просимо до нас. Будь ласка, ставте їм запитання, тому що вони людей вбивали там, на Донбасі», — сказав Лукашенко.
Він також прокоментував інформацію про те, що Протасевичу в Білорусі може загрожувати смертна кара.
«Наші журналісти виправляли, що у нас передбачена за таку статтю не страта, а 15 років. Він знав, що говорив, він розумів, що там, на південному сході України, йому можуть бути висунуті претензії, і це вже зовсім інша ситуація», — вважає Лукашенко.
Що передувало?
У «ЛНР» порушили справу щодо Протасевича ще 27 травня. Його підозрюють в участі у бойових діях на Донбасі у складі батальйону «Азов». Про це говорив і очільник Комітету державної безпеки Білорусі Іван Тертель. Він казав, що Роман Протасевич «відповідає визначенню терориста» та «бойовика-найманця».
Натомість засновник і перший командир полку «Азов» Андрій Білецький відповів, що Протасевич був у зоні бойових дій не як військовий. «Роман справді разом з "Азовом" та іншими військовими частинами боровся проти окупації України. Він був із нами в Широкино, де отримав поранення. Але його зброєю в ролі журналіста був не автомат, а слово», — наголосив Білецький.
А 1 червня «Генеральна прокуратура ЛНР» звернулася до Білорусі з проханням видати Протасевича «для проведення слідчого експерименту».
З чого все почалося?
23 травня в Мінську затримали білоруського опозиціонера й співзасновника опозиційних білоруських Telegram-каналів Романа Протасевича. Він перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса.
Під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту. Літак у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу. Її заарештували на два місяці за звинуваченнями в кримінальних правопорушеннях.
Вимушену посадку літака й затримання Протасевича засудили європейські політики, США й Україна. Країни ЄС і Велика Британія вирішили закрити своє небо для білоруських літаків. Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 26 травня.