У Зеленського назвали затримання Протасевича політичним піратством. Обіцяють відреагувати разом з ЄС
Україна реагуватиме на затримання у Білорусі після екстреної посадки літака опозиціонера Романа Протасевича спільно з Євросоюзом. В Офісі президента України затримання називають політичним піратством або ж державним тероризмом.
Про це нам у коментарі заявив радник глави ОП Михайло Подоляк.
«Для України принципово, щоб була гарантована повна безпека для цивільної авіації в нашому регіоні та будь-де у світі. Жоден цивільний борт не може бути мішенню для політичного піратства чи державного тероризму», — заявив Подоляк.
У цьому контексті нагадав про збитий борт МАУ над Іраном, та збитий боїнг над Донбасом.
«Як конкретно гарантувати таку безпеку — має бути спільним рішенням усіх цивілізованих країн. Відповідь на інцидент в Білорусі має бути скоординованою, ефективною і такою, щоб нікому більше у світі не захотілося повторити такі дії. Роман Протасевич має бути звільнений без жодних умов», — кажуть у Зеленського.
Подоляк зазначив, що Україна реагуватиме на затримання опозиціонера у Білорусі у координації з партнерами в Євросоюзі.
Щодо можливості заборонити польоти до Білорусі, то зазначає, що тут потрібно враховувати, що транспортний зв'язок з Україною був можливістю врятуватися для активістів, журналістів та інших громадян Білорусі та Росії, яких там переслідують.
«Але все ж не єдиною можливістю. Тому разом з Європою маємо знайти найбільш адекватну реакцію», — каже Подоляк.
Що трапилося з Протасевичем?
Його 23 травня затримали в аеропорту Мінська. Він був на літаку Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса. Під час польоту пілоти запросили в Білорусі посадку через повідомлення про мінування. Потім пасажирів відправили на повторний огляд, де Протасевича й затримали.
Провладний Telegram-канал «Пул Первого» повідомив, що дозвіл на посадку борту Ryanair дав особисто самопроголошений президент Олександр Лукашенко. Він же розпорядився підняти в повітря винищувач МіГ-29 для супроводу літака.
У Литовському міжнародному аеропорту підтвердили, що на момент запиту про посадку борт Ryanair перебував ближче до Вільнюса, ніж до Мінська. Також там повідомили, що між екіпажем та одним із пасажирів виник конфлікт.
Про Протасевича
Після президентських виборів у Білорусі великої популярності набув Telegram-канал NEXTA, який щодня публікував перебіг подій у країні та анонсує проведення акцій. 20 жовтня 2020 року суд Центрального району Мінська визнав Telegram-канал NEXTA та його логотип «екстремістськими матеріалами».
Співзасновниками NEXTA є Степан Путило та Роман Протасевич. Їх оголосили в міждержавний розшук і внесли у список терористів у Білорусі. Проти них також відкрили кримінальні справи одразу за трьома статтями: про організацію масових заворушень, грубе порушення громадського порядку та розпалювання ворожнечі.
Протасевич — співзасновник і інших Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, зокрема «Беларусь головного мозга». Останнім часом жив у Вільнюсі й був у команді Світлани Тіхановської, уточнюють наші білоруські колеги з «Єврорадіо».
Співавторка: Наталія Шимків
- Поділитися: