Ляшко анонсував відкриття п'яти центрів для діагностики хвороб у новонароджених. Рада підтримала їх фінансування
Верховна Рада в четвер, 17 червня, підтримала зміни до державного бюджету на 2021 рік, які передбачають виділення 300 мільйонів гривень із фонду президента для створення центрів неонатального скринінгу (тобто діагностики хвороб у новонароджених).
Про це у Facebook повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, який представляв законопроєкт.
За його словами, центри дозволять здійснювати на рік 80 тисяч тестувань малюків з усіх регіонів України. Їх зможуть обстежувати на наявність 21 вродженого захворювання, зокрема спінальної м’язової атрофії (СМА), генетичне захворювання, що спричиняє порушення роботи органів дихальної системи і шлунково-кишкового трактумуковісцидозу, спадковий дефіцит ферменту, що відповідає за обмін амінокислот, а саме розщеплення фенілаланіну. Ця речовина міститься у багатьох продуктах і є необхідною для нормальної роботи організмуфенілкетонурії, ендокринологічних захворювань тощо.
У пояснювальній записці до законопроєкту наголошується, що неонатальний скринінг на СМА дає змогу визначити ймовірність наявності генетичної «поломки» вже в перший тиждень життя немовляти — до появи перших симптомів.
Із записки випливає, що центри неонатального скринінгу планується створити в регіонах України, але не уточнюється, де саме. Крім того, як зазначив глава МОЗ, на базі «Охматдиту» буде створено високотехнологічний референс-центр для підтвердження діагнозу.
Що таке неонатальний скринінг?
Неонатальний скринінг передбачає обстеження новонароджених задля виявлення спадкових і вроджених захворювань. Його здійснюють у перші дні життя дитини, як правило, ще в пологовому будинку. Процедура не несе загрози життю новонароджених.
Раннє діагностування спадкових і вроджених захворювань у дітей дозволяє їх своєчасно виявити й почати їх лікування, щоб запобігти тяжким наслідкам — включно з інвалідністю й смертю. На більш пізніх етапах вартість лікування може становити десятки мільйонів гривень.