Витягували з натовпу за шкірки: Кулеба розповів, як евакуювали громадян України з Афганістану

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба розповів, що кожен виліт евакуаційного борту, який направляли до Афганістану за громадянами України, супроводжувався «шаленими проблемами». Зокрема, одна приватна компанія вирішила полетіти без українців, але зі своїми родичами на борту.

Про це Кулеба розповів в етері телеканалу «Україна 24».

За словами міністра, Україна домовилася з приватною компанією, аби та вивезла наших громадян із Кабула. Літак попередили, що о шостій ранку привезуть групу пасажирів, після чого можна буде вилітати.

«Але літак раптом виходить на "рульожку" та відлітає без наших громадян. Ми буквально розвернули один літак у повітрі, через те, що на його борту не було громадян України», ㅡ каже Кулеба.

За словами міністра, приватна компанія вирішила порушити домовленості та забрала з Афганістану з десяток членів своїх сімей: «Ми їх розвернули на пів шляху до України, сказали: "Без громадян України ми вас прийняти не зможемо"», ㅡ сказав глава МЗС.

Також, за словами Кулеби, в аеропорту була дуже складна ситуація з безпекою, особливо через скупчення людей біля воріт. Він розповів, що офіцерам Головного управління розвідки, які летіли в Афганістан військовим літаком, доводилося просто за шкірки хапати громадян України та витягували з натовпу, щоб вони могли потрапити на борт.

Окрім того, інші люди проривалися на літак.

«Хтось з інших людей, які хочуть вилетіти будь-куди будь-яким літаком, бачать якийсь рух і починають штурмувати цей літак. Дійшло до того, що стюарди змушені були зсередини закривати двері, просто щоб не допустити цю хвилю людей всередину», ㅡ розповів Кулеба.

Наразі, за даними МЗС, в Афганістані залишаються ще 90 громадян України та їхніх родичів, які звернулися до посольств з проханням про евакуацію. Водночас посол України в Таджикистані та Афганістані Василь Серватюк заявляв, що на території Афганістану ще перебувають понад 230 людей, які є громадянами України або їхніми родичами.

Очільник МЗС зазначив, що попри закриття цивільного сектора аеропорту Кабула евакуацію українців будуть продовжувати.

Що відбувається в Афганістані?

Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.

Зрештою 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.

Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».

Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так.