В МЗС України спростовують свою ж заяву про «захоплений літак» у Кабулі. Кажуть, що громадян заплановано повернули
Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко спростував заяву заступника міністра цього ж відомства Євгена Єніна про те, що під час евакуації українців та громадян інших країн у Кабулі невідомі люди захопили український літак та вилетіли до Ірану.
Ніколенко повідомив нам, що інформація про «захоплений літак», яку тиражують деякі ЗМІ, не відповідає дійсності.
За його словами, всі літаки, які залучала українська влада для евакуації громадян з Афганістану, безпечно повернулися до України. Вже були три евакуаційні рейси, які вивезли 256 людей.
Речник МЗС каже, що Євгеній Єнін загалом пояснював безпрецедентний рівень труднощів, з якими доводилося стикатися дипломатам, щоб витягти українців.
«Маємо розуміти, що ситуація в аеропорту наближена до хаосу, багато людей намагаються зачепитися хоча б за якусь можливість залишити країну. Потрібно було забезпечити, щоб необхідні люди сіли на необхідний літак в безпечних умовах, і далі безпечно повернулися додому», — пояснив Ніколенко.
Оновлено: речник Іранської організації цивільної авіації також заперечив, що літак викрали у Кабулі та направили до Ірану. В організації зазначили, що рейс приземлився в Мешхеді, дозаправився та негайно вирушив до Києва.
Ніколенко також уточнив, що МЗС залишається на зв’язку з українцями, які продовжують залишатися в Афганістані. Відомство зараз пропрацьовує можливі безпечні шляхи їхньої евакуації.
Хто казав про «захоплений літак»?
Про це вчора, 23 серпня, розповів заступник міністра закордонних справ Євген Єнін, коли зустрічав літак з українцями, який прибув з Афганістану.
«Перший евакуаційний рейс ми здійснили з неділі на понеділок. Коли наші пасажири прийшли на рейс, на їхніх місцях сиділи інші люди. Літак фактично захопили, зокрема люди зі зброєю, які, просто ховаючись від жахів війни, намагалися залишити територію Афганістану в будь-який спосіб», ㅡ сказав він.
Другий літак, за словами Єніна, «фактично втік»: його планували заповнити громадянами України, але з невідомих причин він вилетів у сусідню країну для дозаправлення.
У міністерстві закордонних справ вчора повідомили, що є ще приблизно 50 громадян України в Афганістані, тож наразі опрацьовують подальші етапи повернення людей.
Що відбувається в Афганістані?
Після оголошення про виведення військ США й НАТО з Афганістану у травні 2021 року там почалися активні воєнні дії. Вони зрештою призвели до захоплення влади бойовиками угруповання «Талібан» 15 серпня. Президент Афганістану Ашраф Гані виїхав із країни до Об'єднаних Арабських Еміратів, щоб уникнути кровопролиття.
Зрештою, 19 серпня «Талібан» оголосив про створення «Ісламського Емірату Афганістан». Країна вже мала цю назву понад 20 років тому, коли «Талібан» контролював тамтешню владу.
Після виїзду Гані віцепрезидент Афганістану Амрулла Салех заявив, що за конституцією саме він тепер є очільником країни. Салех, за даними ЗМІ, наразі збирає коаліцію, що протистоятиме владі «Талібану» в Афганістані, у північній провінції Панджшер, яка єдина не визнала владу «Талібану».
Таліби, які вже правили Афганістаном у 1996-2001 роках, обіцяли не відновлювати сувору систему шаріату за середньовічним зразком. Проте люди на місцях стверджують, що це не так. ЗМІ повідомляють про померлих на акціях протесту, що відбувалися від 16 серпня. Західні країни спішно евакуюють своїх громадян та афганців з Афганістану.
- Поділитися: