Маніфест у Twitter та книга про злочинність: що відомо про чоловіка, який захопив автобус із заручниками у Луцьку?
Зранку 21 липня у центрі Луцька озброєний чоловік захопив автобус сполученням Берестечко-Краснилівка із близько десятьма заручниками. Повідомив, що транспорт замінований і у нього з собою автоматична зброя та велика кількість вибухівки. Він кілька разів стріляв у правоохоронців. На місце вирушив очільник МВС Арсен Аваков, поліцейські продовжують перемовини з терористом. Проти чоловіка порушили кримінальну справу: йому загрожує від 7 до 15 років. Розповідаємо, що про нього відомо.
Хто він і звідки
О 9:25 чоловік зателефонував у поліцію та повідомив, що його звати Максим Плохой — але жодних вимог не озвучив. Утім, це ім’я несправжнє, повідомило інформаційне агентство «Волинські новини»: чоловіка насправді звати Кривош Максим Степанович, він офіційно прописаний в Дубно Рівненської області. За інформацією Слідства.інфо, Кривошу 44 роки. Він народився у селищі Гай Оренбурзької області Росії.
Відомо, що чоловік відсидів кілька термінів у місцях позбавлення волі. Саме там він написав книгу «Філософія злочинця». Як з’ясували журналісти Слідство.інфо, у 2005 році Кривоша засудили на 8,5 року з конфіскацією майна. Його засудили за статтями, які стосуються незаконного зберігання та поводження зі зброєю, а також бандитизму та вимагання, що завдало майнової шкоди в особливо великих розмірах, або було вчинене організованою групою. Як йдеться в книзі Кривоша, покарання він відбував у Сокальській виправній колонії. До того у 18 років його нібито засудили на шість років.
«Волинські новини» пишуть, що Кривош часто бував у Луцьку, де має багато знайомих. Ті розповідають, що чоловік справляв враження адекватної людини, але дещо «дивакуватої». Він часто змінював телефонні номери і мало конкретного говорив про себе. Також стало відомо, що Кривош якийсь час примусово лікувався у психіатричній лікарні — цю інформацію підтвердила і пресслужба Департаменту карного розшуку Нацполіції. Проте міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, який приїхав у Луцьк, заявив, що ця інформація не відповідає дійсності.
Більше деталей про життєпис та філософію Кривоша, а також мотиви злочину, дають його сторінки у соцмережах та його книга.
Що публікує у соцмережах
На YouTube-каналі «Максим Плохой» (нині заблокований «через порушення принципів спільноти YouTube»), де розміщено лише два відео, є натяк на сьогоднішній напад. Більш чіткий у своїх формулюваннях та вимогах він у Twitter. Там він описує себе як автора «Філософії злочинця» та апологета «свободи». Ймовірно, його акаунт зареєстровано лише в липні цього року — перший твіт датується 12 липня.
Більш чіткий у своїх формулюваннях та вимогах він у Twitter. Там, теж під іменем «Максим Плохой», він описує себе як автора «Філософії злочинця» та апологета «свободи» й «антисистеми». Ймовірно, його акаунт зареєстровано лише в липні цього року — перший твіт датується 12 липня.
Більшість дописів на сторінці — цитати з «Філософії злочинця», частина з них — про насильницьку природу держави. Автор використовує відсилання до відомих теоретиків та уявлень про роль держави, які суголосні його власним. Наприклад, в одному з дописів йдеться про «державу як стаціонарного бандита» — цю теорію походження держави розробили американські вчені Мартин Макгуайр та Мансур Олсон. Вони ототожнюють державу з «осілим (стаціонарним) бандитом», який закріпився на певній території, одноосібно контролює її та отримує дохід від населення.
Останні його дописи у Twitter — про нинішню ситуацію у Луцьку. Чоловік погрожує, що якщо топ-чиновники не запишуть відеозвернення, де скажуть, що вони — «терористи в законі», нібито вибухне бомба. А президент Володимир Зеленський має у відеозверненні сказати: «Фільм "Земляни" 2005 року — дивитися всім». Йдеться про документальну стрічку про проблему експлуатації тварин людьми для одомашнення, розваг, наукових досліджень, а також для виробництва одягу та їжі.
За інформацією місцевих ЗМІ, «Плохой» телефонує родичам заручників, щоб ті зв'язалися з журналістами й передали його вимоги. Свій дзвінок чоловікові заручниці він почав зі слів: «Я перепрошую, що твоя дружина з сином зараз тут опинилися…». Також журналісти місцевого видання «Перший» поговорили з самим «Плохим». Той спілкується українською, помітно нервує. У розмові з журналістами чоловік зазначив, що в захопленому ним автобусі перебувають діти й вагітні жінки: «Людей багато, повний автобус, є діти, є вагітні. Як вони почуваються — це вже наше. Це вже нехай держава піклується. Вона ж дбає про людей».
Головний редактор видання «Цензор» Юрій Бутусов повідомив, що йому зателефонував «Плохой» із вимогою, щоб до місця захоплення заручників приїхали журналісти: «Я відповів, що готовий приїхати, якщо він в обмін на мене відпустить жінок і дітей в автобусі. Він сказав, що підозрює, ніби я співробітник поліції, і кинув слухавку».
Також на світлинах у Twitter та «Вконтакте» «Плохой» — у футболці зі стилізованим написом «Я могу». У 2015 році Кривош зареєстрував торговельний знак із таким самим підписом. Він же зображений і на книжці «Філософія злочинця».
Про що його книга
За інформацією видання Сила правди тираж його книги — 400 екземплярів, 560 сторінок, видавництво — ВолиньПоліграф. Як розповіла hromadske директорка видавництва Жанна, Максим Кривош звернувся до них у 2014-му. Казав, що хоче розповісти родичам про своє життя у в’язниці через книгу — а у видавництві не побачили в цій оповіді «нічого забороненого».
У книзі Кривош пише про історію своїх ув’язнень, роздумує про сенс життя, свободу та про себе як про злочинця.
Із книги ми дізналися про те, що Кривош:
- Ріс у родині інтелігентів. Батько — доцент університету. Мати — вчителька російської мови та літератури.
- У дитинстві надивився бойовиків і «решил стать крутым». У 11-му класі його нібито затримали на ринку з рушницею, проте завдяки зв’язкам батька справу закрили.
- Навчався в духовній семінарії, але за кілька місяців розчарувався у церкві.
- Менше ніж через рік після цього сидів під слідством в корпусі в’язниці для малолітніх.
- Після першого шестирічного ув’язнення вийшов на волю у 24 роки.
- За чотири роки Кривоша засудили на вісім років позбавлення волі за створення і керування бандою. Покарання відбував на Львівщині.
- Найважливішою подією життя вважає народження сина — у 2007-му. Тоді Кривош відбував покарання.
- Вважає, що злочини бувають справедливими, а злочинці — благородними. «Але небагато таких», — пише він.
- В’язницю Кривош називає фундаментом держави.