«Маріонетки» й «фонд "Газпрому"»: у Німеччині критикують екофонд, який планує захищати «Північний потік-2» від США

Німецькі політики й громадські діячі розкритикували екогрупу, створену в січні 2021 року для підтримки будівництва російського газогону «Північний потік—2», яку фінансує російський «Газпром».

Про це повідомляє The Times.

Ідеться про Фонд із питань клімату й захисту довкілля, створений у землі Мекленбург-Передня Померанія — біля берегів цієї німецької землі пролягає відтинок «Північного потоку-2». За його створення 7 січня цього року проголосував регіональний парламент.

Мета Фонду полягає в захисті учасників будівництва «Північного потоку-2» від санкцій США, через які з проєкту вже вийшли кілька підрядників. Зокрема, Фонд може закупати деталі й обладнання для прокладання труби.

Як зазначає The Times, практично все своє фінансування — близько 20 мільйонів євро — Фонду надав «Газпром», материнська компанія «Північного потоку-2», тоді як уряд Мекленбурга-Передньої Померанії — лише 200 тисяч євро.

Очолює Фонд Мануела Швезіґ, членкиня Соціал-демократичної партії Німеччини, наближена до її ексголови й колишнього канцлера Герхарда Шрьодера. Саме Шрьодер у 2005-му домовився з Володимиром Путіним про будівництво «Північного потоку-2». А нині Шрьодер очолює комітет акціонерів Nord Stream 2 AG.

«Пані Швезіґ говорить, що це екологічний фонд. А фактично — це фонд "Газпрому". 99% статуту присвячені клімату й захисту довкілля, тоді як 99% фінансування йдуть прямо від Nord Stream 2 AG», — заявив один із членів керівництва Вільної демократичної партії Німеччини Александер Ґраф Ламбсдорф.

А голова німецької екологічної організації Deutsche Umwelthilfe e.V. («Екодія Німеччини») Саша Мюллер-Кренер взагалі назвав Фонд «маріонетковою конструкцією» й заявив, що оскаржуватиме його законність у судах Німеччини й перед Європейською комісією.

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Проєкт будівництва газопроводу Nord Stream 2 для постачання газу до Європи в обхід України здійснює російський «Газпром» спільно з провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Прокладання труб у водах Німеччини поновили з 5 грудня 2020-го. До того будівництво впродовж майже року було на паузі через санкції США щодо європейських підрядників.

Цього року Штати розширили перелік компаній, що підпадають під санкції. Зокрема, вони стосуватимуться компаній, які надають сертифікаційні послуги або послуги зі страхування проєкту, модернізації або встановлення зварювального обладнання на суднах, що завершують будівництво «Північного потоку-2».

Окрім цього, Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу «Північний потік-2», а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. А втім, у Німеччині кажуть, що не могли зупинити процес, адже проєкт спорудження газогону схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

24 січня будівництво «Північного потоку-2» поновилось у водах Данії. Данський відрізок газопроводу є останньою ланкою у будівництві.

Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. У разі його завершення Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.