Масована ракетна атака по Україні та звинувачення з «Придністров'я»: головні новини за день 9 березня
Унаслідок масованої ракетної атаки російських військ по Україні у 8 областях пошкоджені об'єкти генерації та розподілу, що спричинило перебої зі світлом. У «Придністров'ї» звинуватили СБУ в підготовці теракту — Україна заперечує. Зібрали головні новини за день 9 березня.
Наслідки ракетної атаки
За останніми даними Генштабу, протягом доби війська росії здійснили пуск 84 ракет різного базування. 34 ракети були знищені Силами оборони, ще 8 — не досягли своїх цілей. Також окупанти завдали 12 авіаційних ударів (зокрема, використали 8 «Шахедів»).
Уряд попередив про можливі вимкнення світла в деяких областях через пошкодження об'єктів генерації та розподілу у вісьмох регіонах. Зранку Міненерго повідомляло про обстріли енергетичних об’єктів у Київській, Миколаївській, Харківській, Запорізькій, Одеській, Дніпропетровській та Житомирській областях.
В «Укренерго» пояснили, що дефіциту електроенергії немає, але пошкоджена мережа, якою електрика доправляється до областей.
Через російські обстріли була повністю знеструмлена Запорізька АЕС — станція перейшла в режим блекауту вшосте за час окупації. Після обіду в «Укренерго» повідомили, що станцію знову під'єднали до української енергосистеми.
Звинувачення з «Придністров'я»
У невизнаному «Придністров'ї» звинуватили Службу безпеки України в підготовці замаху проти посадовців «республіки». Там заявили, що запобігли теракту та навіть затримали підозрюваних. Вони нібито дають свідчення зізнання.
У СБУ відкинули звинувачення та заявили, що будь-які заяви «Міністерства держбезпеки "Придністров'я"» потрібно розглядати «лише як провокацію, зрежисовану в кремлі».
Протести у Грузії
9 березня партія влади Грузії заявила про відкликання з парламенту законопроєкту «про іноагентів», який збурив суспільство, та його альтернативного варіанта, за який не встигли проголосувати в першому читанні.
Однак грузинські правники кажуть, що самої декларації про відкликання документа замало. Проєкт, ухвалений у першому читанні, відкликанню не підлягає, для цього він має бути винесений на голосування у другому читанні та відхилений за його підсумками.
Попри заяви влади, грузинські активісти анонсували продовження протестів.
У найбільшій опозиційній партії Грузії «Єдиний національний рух» опублікували вимоги: негайне підписання відкликання/скасування скандального законопроєкту — як юридично, так і політично — та звільнення всіх утримуваних борців за євроінтеграцію.
Як стало відомо, під час акцій протесту 7-8 березня поліція затримала загалом 133 людей. У МВС Грузії повідомили, що всіх затриманих вже відпустили — частина постала перед судом, частину відпустили на волю через закінчення терміну перебування в СІЗО.
Окрім того, за даними Спеціальної слідчої служби, надійшло 22 повідомлення про можливе застосування правоохоронцями сили до протестувальників. За даними відомства, триває перевірка та вилучення записів камер спостереження.
Ймовірні провокації в Білорусі
Українська розвідка заявила, що отримала інформацію про планування військово-політичним командуванням росії масштабної провокації на кордоні України та Білорусі. Для цього на територію Білорусі прибувають кілька груп росіян. Ймовірно, плани окупантів передбачають загрозу руйнування об’єктів інфраструктури та можливі жертви серед мирного населення.
За даними розвідників, для детального висвітлення провокації до Білорусі має прибути російський пропагандист володимир соловйов. А на 11 березня планується організація телерадіомоста та пряма трансляція з місця подій для пропагандистських ЗМІ у росії.
Ситуація на фронті
російські війська не полишають спроб оточити місто Бахмут із подальшим виходом на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей. Командувач Сухопутних військ Олександр Сирський заявив, що актуальність утримання Бахмута лише зростає, адже оборона міста дозволяє підготувати резерви. Він зазначив, що в разі захоплення Бахмута в росіян «будуть розв'язані руки» і вони зможуть розпочати «широкомасштабний наступ із застосуванням армійських і десантних частин на бойовій техніці».
Війська рф також намагалися прорвати оборону на Куп’янському та Лиманському напрямках і без успіху наступали на Авдіївському й Шахтарському напрямках. На Запорізькому та Херсонському напрямках російські війська обороняються.
Інші новини:
- В Офісі президента заявили, що ім’я військового, якого росіяни розстріляли після слів «Слава Україні!», ще офіційно не встановили.
- Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав закон, що запроваджує для чиновників і військових смертну кару за державну зраду.
- Міністр оборони Словаччини Ярослав Надь заявив, що його польський колега Маріуш Блащак підтвердив згоду на спільне передання багатоцільових радянських винищувачів МіГ-29 Україні.
- Українська розвідка показала, як працює супутник ICEYE, який придбав «Благодійний фонд Сергія Притули» за зібрані українцями кошти, — він допоміг виявити та знищити вже тисячі одиниць ворожої техніки.
- Журналісти заявили, що Папа Римський Іван Павло II знав про сексуальне насильство з боку підпорядкованих йому священників і навіть намагався приховати це. Прем'єр-міністр Польщі, а також депутати стали на захист «Папи-поляка».
- США ввели санкції проти компаній з Китаю, які постачали деталі для іранських «Шахедів».