«Медичне лікування інфопростору». У Зеленського презентували Центр протидії дезінформації
Новостворений Центр протидії дезінформації працюватиме на базі РНБО. Завдяки його роботі вивчатимуть випадки поширення дезінформації та накладатимуть відповідні санкції.
Про це заявили в Офісі президента під час онлайн-презентації Центру протидії дезінформації.
Так, новий орган почав працювати в будівлі Офісу президента, однак у майбутньому установа отримає окремий офіс. В ОП кажуть, що як приклад функціонування використали досвід подібних центрів США, Франції, Європейського Союзу та НАТО.
«Це буде моніторинг всього, абсолютно всього. Ми будемо отримувати інформацію не лише з відкритих джерел, а й інформацію з обмеженим доступом», — пояснила керівниця Центру Поліна Лисенко.
За її словами, метою цієї організації є такі функції:
- створення цілісної політики держави з протидії інформаційним загрозам;
- побудова системи стратегічних комунікацій;
- протидія інформаційним операціям держави-агресора та контрольованими нею структурами;
- боротьба з деструктивною пропагандою та дезінформацією;
- формування позитивного іміджу України у світі та поліпшення медіаграмотності суспільства.
Лисенко додала, що структури з боротьби інформаційному впливу створюватимуть і в інших органах влади. Зокрема, Міністерство культури та інформаційної політики вже оголосило про створення Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Усі подібні структури буде координувати саме Центр протидії дезінформації.
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак запевнив, що новостворений Центр дуже швидко набуде важливого значення, оскільки об'єднуватиме низку органів.
«Центр буде об’єднувати всі державні установи, які цього стосуються. Також це спеціальні органи: це органи розвідки, це органи національної безпеки. Тому ця структура медичного лікування інформаційного простору дуже швидко посяде важливе місце», — сказав Єрмак.
Однак Лисенко зазначила, що Центр не перетвориться на «міністерство пропаганди», а буде діяти винятково на захист національного суверенітету.
«У самого Центру немає жодної каральної функції. Центр жодні санкції накладати не буде. Але він може вносити подання на РНБО», — додав заступник голови Виконавчого комітету реформ Олександр Ольшанський.
Під час презентації hromadske попросило пояснити потенційні дії Центру на одному прикладі. На початку 2020 року на Youtube–каналі «Ісландія» речник української делегації Тристоронньої контактної групи Олексій Арестович заявив, що Андрій Єрмак має ознаки російського шпигуна. Тож кореспондент hromadske запитав, чи буде перевірена ця заява Арестовича на предмет російської дезінформації.
Ольшанський відповів, що «Центр не буде займатися якимись дрібними справами». Однак якщо така інформація матиме медійну вагу, якщо її озвучить хтось із високопоставлених держслужбовців, то в Центрі обіцяють таке розглянути.
«Але це не означає, що ми не будемо реагувати на висловлювання у Facebook. Якщо це якась відома провокація, і ми бачимо, що вона розганяється якимись технічними засобами, тоді ми будемо реагувати. Це не є переслідування когось за щось, що хтось когось образив», — сказав Ольшанський.
Що ще відомо про цей Центр?
Його заснували на початку березня. Фінансувати Центр планують за бюджетні кошти — як структурний підрозділ РНБО. Проте суму відповідних видатків на презентації не озвучили, як не зазначили і штатну кількість працівників.
Президент Володимир Зеленський раніше наголошував, що завданнями держави та суспільства є усвідомлення загроз інформаційній безпеці й пошук шляхів протидії їм.
Водночас він вважає, що жоден такий центр «не впорається самотужки проти багатомільярдного бюджету, зокрема Кремля». Тож він закликав українців навчитися критично мислити, відрізняти фейки від правди та «зберігати голову холодною».