Ми досі не знаємо, хто буде президентом США, а Трамп погрожує Байдену судами. Що взагалі відбувається?

Для непідготовленого читача вал новин 4 листопада про вибори у США міг здатися суцільною какофонією. І Трамп, і Байден заявили про перемогу — але чому тоді офіційно її не підтверджують? До чого тут суди? І чи варто вірити прогнозам соціологів та експертів?

Пояснюємо, чому ім’я нового президента ми поки що не знаємо (і коли можемо дізнатися!), яку роль у виборчих баталіях можуть відіграти суди і якими можуть бути подальші сценарії розвитку подій у США.

Чому досі не визначили переможця виборів у США? Раніше ж так не було!

Насправді офіційно переможця виборів президента оголошують на початку січня. А те, що ми чуємо наступного дня після виборів, — це результати прогнозів американських ЗМІ. Вони аналізують наявні дані й на їхній основі, а також ураховуючи результати голосування кожного штату в попередні роки, дають прогноз: кому дістануться виборники від нього.

Цього разу швидко спрогнозувати результати щодо деяких ключових штатах (де розрив між Трампом і Байденом мінімальний) не дала велика кількість голосів поштою. У Пенсильванії, Вісконсині й Мічиґані ці голоси почали рахувати вже після дня виборів — раніше просто не дозволяють закони штатів. Крім того, статистично прихильники Байдена вдвічі частіше голосували поштою, ніж Трампові. Тому й прогнозувати, кому відходять голоси штату, на основі даних із дільниць було некоректно.

Найпоказовіший приклад — Вісконсин. Там спершу лідирував Трамп, аж доки штат не почав повідомляти результати дистанційного голосування. Зрештою, після 99% підрахованих голосів Associated Press і Fox News надвечір 4 листопада визнали, що 10 виборників штату здобуде Байден. А ще згодом — віддали перемогу Байдену і у штаті Мічиґан. Невада почне підрахунок надісланих поштою голосів зранку 5 листопада. Пенсильванія обіцяє оголосити остаточні результати «за кілька днів».

Якщо вірити прогнозам Associated Press і Fox News, станом на вечір 4 листопада Байден заручився підтримкою 264 виборників, а Трамп — 214. Невада, де більшість голосів наразі — за демократа, дає ще 6 виборників. У разі перемоги в цьому штаті Байден отримує мінімально необхідні для перемоги 270 виборників. І до 6 листопада (цієї п’ятниці) ми вже знатимемо, чи справдиться цей сценарій.

І це наразі — найбільш рання дата, коли ми можемо дізнатися ім’я переможця.

Демонстранти йдуть П'ятою авеню під час мітингу з вимогою забезпечити підрахунок кожного бюлетеня на президентських виборах 2020 року, Нью-Йорк, США, 4 листопада 2020 року.EPA/JUSTIN LANE

Соціологи прогнозували впевнену перемогу Байдена. Невже вони помилились, як і в 2016-му?

Відповісти складно. Але ми спробуємо. І для цього згадаємо про американську соціологічну компанію із сумнівною репутацією.

Trafalgar чи не єдині у 2016 році спрогнозували перемогу Трампа і навіть вгадали розподіл виборників між кандидатами (щоправда, зі штатами прорахувалися). Методологія опитувань компанії викликає запитання в інших фахівців. В її основі лежить «упередженість соціальної відповідності»: люди неохоче говорять соціологам про те, ким вони насправді є. Іншими словами, частина людей під час опитувань говорять те, що від них хочуть почути. І консерватори (прихильники Трампа) нібито набагато частіше приховують свої погляди, ніж ліберали (прихильники Байдена).

Із цим погоджуються і дві незалежні групи швейцарських дослідників, які вимірюють громадську думку альтернативними методами: через активність пошуку онлайн і оцінку харизми конкретної людини (на основі аналізу її промов). Обидві ці моделі (і Trafalgar) прогнозують перемогу Трампа на виборах 2020 року.

Ми не можемо однозначно стверджувати, що «упередженість соціальної відповідності» вплинула й на результати опитувань 2020 року. Можна точно констатувати: вони, як і у 2016 році, переоцінили шанси Байдена-демократа і недооцінили шанси Трампа-республіканця. Але це — чи не єдина схожість виборів 2020 і 2016 років. Трамп уже не є несподіваним кандидатом, і голосують за нього не лише як за «альтернативу істеблішменту», а й як за нинішнього президента.

Відкриті бюлетені обробляє та перевіряє Департамент реєстрації та виборів округу Фултон у великій кімнаті на Державній фермі Арена в Атланті, Джорджія, США, 4 листопада 2020 року.EPA/ERIK S. LESSER

Трамп говорив, що судитиметься через результати виборів. Що він має на увазі?

Трамп у своєму першому після виборів виступі справді заявив: домагатиметься через Верховний суд, щоб штати не приймали бюлетені для голосування, що надійшли поштою після дня виборів. Річ у тім, що саме підрахунок цих бюлетенів поставив під сумнів лідерство нинішнього президента в деяких ключових штатах, як-от в уже згаданому Вісконсині. Штаб Байдена заявив про готовність захищати цю позицію в тому ж таки Верховному суді.

Поки що до Верховного суду Трамп із цього приводу не звертався. І хоча переважна більшість суддів там є республіканцями, важко сказати, як вони можуть відреагувати на таку заяву президента. Єдиний випадок втручання Верховного суду у вибори президента стався у 2000 році: тоді він скасував перерахунок голосів у штаті Флорида, який теоретично міг принести перемогу демократу Альберту Гору.

До речі, про перерахунок. Штаб Трампа вже заявив, що домагатиметься перерахунку в Вісконсині, а в Мічиґані й Пенсильванії через суд хоче тимчасово заблокувати підрахунок голосів. Республіканці стверджують, що в цих штатах або недопускали їхніх представників на дільниці, або шахрували з підрахунком голосів. Ба більше, Трамп особисто заявив про свою перемогу в цих трьох штатах. Тут слід зауважити, що перемога навіть просто у Вісконсині й Мічиґані дає Байдену всі шанси на обрання президентом.

Вартий уваги ще один судовий процес. Поштова служба США «загубила» 300 тисяч (!) бюлетенів, якими голосували дистанційно. Їх не доставили до виборчих комісій і не врахували. На виборах, де кількасот голосів можуть бути вирішальними, це суттєве зникнення. Поки що після «масштабного обшуку» поштових приміщень у дванадцяти округах знайшли лише 12-13 бюлетенів. І так, найімовірніше, решта голосів просто згорить.

Прапор США, що горить, лежить на землі під час протесту після виборів президента США в Портленді, штат Орегон, США, 4 листопада 2020 року.EPA/CHRISTIAN MONTERROSA

І якими можуть бути варіанти подальшого розвитку подій?

Варіант перший, оптимістичний: один із кандидатів, який здобув 270 чи більше голосів виборників, радісно прийняв свою перемогу, його опонент спокійно змирився зі своєю поразкою і в січні новий глава держави офіційно вступив на свою посаду. Однак уже зрозуміло, що цього не буде. Тоді переходимо до варіанту другого — битви за голоси.

Трамп уже вимагає переглянути голоси у Вісконсині: Байден там нині вирвався вперед на 0,7%, а отже, запустити перерахунок цілком реально: відповідно до законодавства США, розрив для цього має бути до 1%. Про фальсифікації Трамп встиг оголосити і в інших ключових штатах Пенсильванії та Мічиґані. Трамп оголосив навіть збір коштів на те, щоб боротися із ймовірним підтасуванням голосів, які у нього «вкрали демократи». Байден теж вирішив не пасти задніх і розгорнув аналогічну кампанію за чесні вибори.

Третій варіант, який не варто відкидати повністю попри його позірну неймовірність, — це своєрідна «нічия», коли обоє кандидатів у підсумку отримають по 269 голосів (а для перемоги потрібно 270). Уперше і востаннє це траплялося в ХІХ столітті... але на дворі 2020-й, хіба щось нині може здивувати?

Тоді підключається така схема: нового президента мусить обрати Палата представників, а віцепрезидента — Сенат. Але питання — хто саме обиратиме: вибори до Конгресу теж відбулися 3 листопада. І так, їхні голоси теж остаточно не порахували.