«Ми ще поборемось». Зеленський розповів про «Північний потік-2» та презентував у США проєкт трансформації України
Президент України Володимир Зеленський презентував у резиденції першого президента США Джорджа Вашингтона Маунт—Вернон проєкт трансформації України, який містить питання безпеки, інфраструктури, енергетичної безпеки та економічного зростання.
Про це повідомляє наш кореспондент.
Зеленський анонсував, що у плані трансформації України закладені понад 80 проєктів на загальну суму 277 мільярдів доларів. Зокрема, передбачається фінансування коштом державного бюджету, а також залучення програм міжнародної допомоги, кредитів, інвестицій. Президент зазначив, що сподівається, що американські партнери «активно долучаться до реалізації цього амбітного плану».
«Реалізація цього плану ㅡ реальний шанс розбудови стійкої, справедливої, процвітаючої нашої держави. Інструмент для розвитку нашого стратегічного партнерства у сфері економіки та секторального співробітництва, адже документ містить конкретні спільні економічні, інвестиційні проєкти, реалізація яких зміцнить економіку України та США», ㅡ заявив Зеленський.
Вже після презентації проєкту президент розповів журналістам про результативну зустріч з міністерством енергетики США. Він зазначив, що наразі очікують комплексні інвестиції в атомну енергетику України у розмірі від 5 до 30 мільярдів доларів.
Він також зауважив, що Україна бачить підтримку з боку міністерства енергетики США щодо питання «Північного потоку-2».
«У нас є болюче питання "Північного потоку-2". Всі говорять, що він буде добудований. Ми ще поборемось щодо того, як він буде працювати та у разі роботи "Північного потоку-2" хотіли домовитись про конкретні речі та гарантії, перш за все, з боку США. Тому що до них довіра більша, ніж до деяких інших партнерів», ㅡ сказав Зеленський.
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. У червні цього року Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.
Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині відповідали, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.
На тлі завершення будівництва «Північного потоку-2» стало відомо про спільну декларацію США та ФРН, де країни домовилися протидіяти Росії, якщо та почне використовувати газопровід «Північний потік-2» для тиску на інші країни або вдасться до нових агресивних дій проти України. Як саме — читайте у нашому матеріалі.
Україна та Польща назвали цю угоду відмовою від спроб зупинити запуск газогону, яка створила додаткові політичні, військові та енергетичні загрози як для Києва, так і для всієї Центральної Європи. Водночас Литва пропонує Заходу надати Україні план дій щодо членства у НАТО або змусити РФ вивести війська з України.