У Литві назвали помилкою угоду між США та ФРН щодо «Північного потоку-2». В обмін пропонують надати Україні ПДЧ у НАТО
Міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс назвав помилкою угоду між США та Німеччиною щодо газопроводу «Північний потік—2». Але каже, що у Заходу ще є шанс виправитися, надавши Україні план дій щодо членства у НАТО або змусивши РФ вивести війська з України.
Слова міністра цитує газета The Baltic Times.
«Я вважаю, що це помилка, і ця помилка буде дорого коштувати. Я бачу можливості виправити цю помилку, якщо Україні буде запропонований план дій щодо членства в НАТО або запуск газопроводу буде використаний як важіль, щоб вимагати виведення російських військ з території України», — каже міністр.
Глава МЗС Литви наголошує, що новий газопровід — це «велика перемога» для президента Росії Володимира Путіна і «йому потрібно заплатити дійсно високу ціну за цю перемогу».
«Це серйозний важіль, і є можливість використовувати його для досягнення мінімального позитивного результату. Якщо цього не зробити, це буде збитком, в першу чергу, для тих країн, які погодилися на "Північний потік-2"», — сказав Ландсбергіс.
Про яку угоду йдеться?
21 липня стало відомо про декларацію під назвою «Спільна заява США та Німеччини на підтримку України, європейської енергетичної безпеки і наших кліматичних цілей». У ній США та ФРН домовилися протидіяти Росії, якщо та стане використовувати газопровід «Північний потік-2» для тиску на інші країни або вдасться до нових агресивних дій проти України. Як саме ㅡ читайте у нашому матеріалі.
Україна та Польща вже назвали цю угоду відмовою від спроб зупинити запуск газогону, яка створила додаткові політичні, військові та енергетичні загрози як для Києва, так і для всієї Центральної Європи.
На тлі цього Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією і ФРН щодо «Північного потоку-2»: МЗС вже надіслало відповідні ноти в Брюссель і Берлін.
Окрім того, Верховна Рада готує заяву про неприпустимість запуску «Північного потоку-2».
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.
Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.
- Поділитися: