Міністр оборони Латвії: Якщо Україні потрібна зброя, то таку допомогу їй треба надати
Міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс вважає, що країни Євросоюзу повинні дозволити продаж зброї в Україну, як це вже зробили США. Він заявив, що Латвія готова надати Україні військову допомогу — окрім відправлення військ.
Про це він сказав в інтерв’ю порталу Sargs.lv.
Оцінюючи погляди найбільших країн ЄС щодо російсько-українського конфлікту на Донбасі, наприклад, коли Німеччина блокувала закупівлю оборонного озброєння Україною через Агентство підтримки закупівель НАТО, Пабрікс зазначив, що цим країнам потрібно радикально змінити мислення.
«Наївно думати, що ми зможемо зберегти мир або заспокоїти агресора, не допомагаючи потенційній жертві. Поки з одного боку є наївна думка — чим менше зброї, тим менше стріляють, з іншого боку — Росія, у якої повний арсенал усіх видів зброї», — сказав він.
Міністр зазначив, що Латвія завжди закликала своїх союзників у Європі якнайшвидше усвідомити проблему і визнати, що для встановлення миру Україна повинна мати не лише право на захист, а й допомогу в цьому з боку ЄС.
«Я вважаю, що в цьому плані європейські країни мають наслідувати приклад, який показали США, Велика Британія та Канада. Якщо Україні потрібна зброя чи підтримка в реформуванні збройних сил, то така допомога має бути надана», — наголосив Пабрікс.
Обговорюючи «гарантії безпеки» Росії, міністр назвав їх «неприйнятними» з боку Латвії. За його словами, було б дуже нерозумно йти на поступки таким вимогам, оскільки це поставить Європу у ще більш нерівне становище, ніж досі.
Пабрікс також зазначив, що Росія нарощує військову присутність для досягнення певних цілей.
«Звичайно, результатом сценарію нападу було б дуже різке погіршення ситуації з усіма європейськими країнами, а також зі США, що не піде на користь самій Росії», — сказав він.
Міністр також підкреслив, що такий тип вторгнення відрізнявся б від того, що був у 2014 році. За його словами, це обернеться для РФ численними жертвами, бо «Україна вже не така, як сім років тому».
Він додав, що Євросоюзу варто зменшити залежність від російських енергоресурсів. Енергетика, за його словами, є одним із важелів впливу Росії, за допомогою якого вона може змінити політичні рішення лідерів країн Західної Європи.
Зброя для України
Міністр оборони Резніков та президент Володимир Зеленський напередодні поскаржилися, що Німеччина завадила Україні отримати озброєння через механізми НАТО. Йдеться про протидронні рушниці та протиснайперські системи, які використовуються для оборони. Німецьке медіа Bild повідомило, що до блокування також причетні Нідерланди.
Зазначається, що наприкінці своєї каденції Ангела Меркель частково відмовилася від блокування, дозволивши постачання 10 із 20 протидронних комплексів.
Резніков заявив, що з огляду на блокування урядом Німеччини закупівлі летальної зброї Україна намагатиметься придбати її за допомогою двосторонніх угод із союзниками, зокрема зі США, Великою Британією, Литвою та Францією.
Що відбувається на кордонах України?
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов 21 листопада заявив, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Наразі, за даними розвідки, біля кордонів України перебувають 92 тисячі російських військових.
Міністр оборони України Олексій Резніков нещодавно заявив, що не вірить у «велику переможну війну Росії над Україною», і додав, що ЗСУ наразі на високому рівні. Водночас речник президента Росії Дмитро Пєсков назвав інформацію про загрозу нападу на Україну «штучно створеною істерикою» та припустив, що це Київ хоче почати військові дії, щоби звільнити окуповані території.
Проте вже 18 грудня у Москві продемонстрували нову риторику. Заступник голови Міністерства закордонних справ Олександр Грушко заявив, що якщо Захід не сприйматиме серйозно запропоновані Москвою «гарантії безпеки», які передбачають невступ України в НАТО, то Росія вдасться до «військово-технічної альтернативи».
Автор: Маркіян Климковецький