Міноборони та Мін'юст підтримали законопроєкт про реєстровані партнерства — депутатка Совсун
Міноборони змінило позицію й підтримало законопроєкт про реєстровані партнерства. Міністерство юстиції також готове підтримати законопроєкт і готує до нього правки до другого читання.
Про це заявила депутатка Інна Совсун, показавши відповіді міністерств.
Так, у відповіді міністра оборони Рустема Умєрова зазначається, що законопроєкт про реєстровані партнерства підтримують у цілому. А втім, пункт про те, що заяву військового про партнерство можуть зареєструвати без його/її фактичної присутності, поки боєць виконує свої обов'язки, пропонують застосовувати лише під час воєнного стану.
У відповіді Мін'юсту законопроєкт оцінюють як «перший прогресивний крок до конструктивного діалогу із суспільством, що спрямований на створення правового механізму захисту прав людини та її основоположних свобод».
Мін'юст знайшов у законопроєкті недоліки «у частині відсутності належної юридичної визначеності», але це не завадить депутатам голосувати за нього. Якщо законопроєкт підтримають у першому читанні, Міністерство юстиції готове надати свої пропозиції щодо правок до другого читання.
Якщо ж законопроєкт у першому читанні відхилять, Мін'юст буде подавати на розгляд уряду альтернативний законопроєкт.
«Тепер ініціатива цілковито за парламентом, який має підтримати законопроєкт у першому читанні й дати можливість Мін'юсту внести свої правки у другому. Адже досі негативні висновки цих міністерств блокували подальше просування законопроєкту в парламенті», — пише Совсун.
Що за реєстровані партнерства?
Законопроєктом №9103 пропонують запровадити реєстроване партнерство (яке також називають «цивільним») як добровільний сімейний союз двох повнолітніх людей однієї чи різних статей.
Після реєстрації партнери можуть набувати статусу близьких родичів, а саме: члена сім’ї першого ступеня споріднення одне щодо одного незалежно від того, чи проживають вони фактично разом і чи ведуть спільно домашнє господарство.
Автори законопроєкту пояснюють, що хочуть захистити права військових, які не можуть офіційно оформити свої стосунки, бо їхні партнери чи партнерки однієї з ними статі.
Тоді в Міноборони розкритикували законопроєкт і відповіли, що не мають даних про тисячі військовослужбовців, які не можуть офіційно оформити стосунки з одностатевими партнерами. Тодішній глава міністерства Олексій Резніков стверджував, що законопроєкт містить дискримінаційні ознаки щодо реєстрації шлюбу інших військовослужбовців у мирний і воєнний час.
Він також заявив, що документ уповноважує командирів складати й засвідчувати Акт реєстрації реєстрованого партнерства, якщо один чи обоє реєстрованих партнерів є військовослужбовцями. Проте це суперечить Закону «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України».
Громадська організація «КиївПрайд» відповіла, що політика Міноборони «нівелює права та можливості ЛГБТІК+ військових, є неприйнятною та порушує міжнародні стандарти».
Священний Синод Православної церкви України 28 березня ухвалив заяву про «категоричну неприйнятність» законопроєкту щодо запровадження в Україні інституту реєстрованого партнерства.
Тим часом на сайті Офісу президента з'явилась петиція на підтримку законопроєкту. Президент Зеленський відповів, що за Конституцією шлюб може бути між жінкою та чоловіком, а в умовах воєнного стану Конституцію змінювати не можна. Тому Мін'юсту доручили розробити законопроєкт про цивільні партнерства для людей, які не перебувають у шлюбі.