Мінус 111 градусів за Цельсієм. Схоже, науковці підтвердили рекорд із найнижчої температури повітря в історії
Неподалік від екватора в західній частині Тихого океану 29 грудня 2018 року відбувся тропічний шторм, під час якого науковцям вдалося зафіксувати, імовірно, найнижчу в історії температуру повітря на Землі — мінус 111°C.
Про це повідомив британський Національний центр спостережень за земною кулею (NERC), співробітник якого Саймон Прауд разом із американським колегою Скоттом Бакмаєром опублікували відповідне дослідження.
У найнижчому шарі атмосфери Землі, відомому як тропосфера, температура повітря знижується зі зростанням висоти. У тропічному кліматичному поясі вона може подекуди сягати мінус 90°C.
Водночас під час тропічних штормів і циклонів повітряні маси можуть навіть перетинати верхній поріг тропосфери (на екваторі — до 18 км) і ставати ще холоднішими. Їхнє виявлення, серед іншого, допомагає метеорологам прогнозувати погоду й попереджати про штормові загрози.
Хмари, які утворюються в таких умовах на вершечку штормів, називаються купчасто-дощовими (або «королями хмар») за їхньою формою. А саме явище виходу хмар у тропосферу під час сильних штормів англійською називається «overshooting top» (приблизно можна перекласти як «переліт штормового верху»).
Супутники, що обертаються довкола Землі, здатні фіксувати не лише підняття штормів і циклонів, а й температуру найвищих хмар — усе завдяки сенсорам, встановленим на супутниках. Один із них — американський NOAA-20 — 29 грудня 2018 року виявив тропічний шторм у південно-західній частині Тихого океану.
Повітряні маси в цьому штормі піднялися аж на 20,5 кілометра над поверхнею Землі — тобто його вершина опинилася у стратосфері. Через таке різке підняття висоти хмари на «вершечку» шторму мали температуру мінус 111°C, що науковці вважають рекордним значенням.
Водночас Прауд і Бакмаєр говорять, що явища перетину штормами верхньої межі тропосфери суттєво почастішали: за останні три роки їх було більше, ніж за 13 років до того. Відповідно, науковці частіше й фіксують екстремально низькі температури.
«Нам потрібно зрозуміти, чи пов’язані ці зміни зі змінами клімату, чи з "ідеальним штормом" погодних умов, які в останні роки спричинилися до утворення вкрай сильних штормів», — говорить Саймон Прауд.