Мінвідновлення: росія фактично зупинила «зернову ініціативу», блокує реєстрацію суден на вхід

росія 8 травня відмовилася реєструвати судна на вхід і проводити їхню інспекцію в межах «зернової угоди». Це фактично заблокувало виконання Чорноморської зернової ініціативи. Тепер Україна очікує на відповідь ООН і Туреччини.

Про це повідомляє Міністерство відновлення.

Як пояснили у відомстві, дії рф унеможливлюють складання інспекційного плану відповідно до процедур Спільного координаційного центру. Він передбачає щоденне погодження всіма сторонами плану інспекцій як на вихід, так і на вхід.

Станом на 8 травня на інспекцію в територіальних водах Туреччини очікують 90 суден, із яких 62 — це ті, що йдуть під завантаження. Інспекції як вхідного, так і вихідного флоту призупинені.

«Україна категорично не приймає намагання росії зупинити реєстрацію та інспектування вхідного флоту, які мають відбуватися з огляду на ініціативу», — наголосили в Мінвідновлення.

У відомстві додали, що очікують на позицію партнерів по «зерновій угоді» — ООН і Туреччини.

За інформацією Мінвідновлення, експорт української агропродукції зерновим коридором у квітні не досягнув навіть 3 мільйонів тонн.

Що передувало?

Чорноморську зернову ініціативу, яка передбачає вивезення зерна з трьох українських портів — «Чорноморська», «Одеси» та «Південного», — уклали 22 липня 2022 року в Стамбулі за участю України, рф, Туреччини та ООН на 120 днів. Далі її продовжували двічі, востаннє — 18 березня.

Українська влада наполягає, щоб Чорноморська зернова ініціатива була безстроковою і продовжувалася автоматично на 120 днів.

А ось росія заявила, що не проти продовження «зернової угоди» після закінчення її терміну 18 березня, але тільки на 60 днів.

Як росія саботує «зернову угоду»

росіяни ще з листопада 2022 року під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій у межах «зернової ініціативи», за якою експортують зерно з України.

17 квітня Верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель повідомив, що в Чорному морі стояли заблоковані 50 суден.

Мінінфраструктури України пояснило, що російська сторона у спільному координаційному центрі у Стамбулі в односторонньому порядку припинила реєстрацію суден, які подають українські порти для формування інспекційного плану. Натомість росіяни формують власний план інспекцій, обираючи судна з черги на свій розсуд. Це повністю суперечить умовам «зернової ініціативи».

За даними Мінінфраструктури, саботування інспекцій росією вже призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15-18 млн тонн.

А вже 19 квітня Україна й Туреччина домовилися про поновлення реєстрації та інспектування кораблів, що прибувають для завантаження українським зерном.

Однак 26 квітня Чорноморський зерновий коридор був укотре призупинений російською стороною. Судна залишаються заблокованими.