Містам на Сицилії загрожує банкрутство через регулярні виверження вулкану Етна: не вистачає коштів для прибирання попелу

Десятки міст на італійському острові Сицилія не мають достатньо коштів для ліквідації наслідків виверження тамтешнього вулкану Етна. Через це вони змушені брати кредити і, якщо ситуація не зміниться, оголосять про банкрутство.

Про це повідомляє The Guardian.

Вулкан Етна, який називають найактивнішим у Європі, регулярно вивергається з лютого 2021 року. Кожного разу внаслідок виверження на сусідні села й міста падають тонни вулканічного попелу й шлаку, які заважають роботі людей.

Зокрема, на самому вулкані безпосередньо живуть тисячі людей, зокрема й фермерів. Їм останні кілька місяців доводилося постійно миритися з наслідками вивержень Етни.

«Уже справді бісить. Цілий день прибираємо попіл із будинків. Бо коли він накопичується на дахах, то починає забивати водостічні труби. А коштувати таке прибирання може 300-400 євро», — скаржиться 74-річний Піньєлла Асторіна з містечка Трекастаньї, що на схилі Етни.

Виверження вулкану Етна на острові Сицилія, Італія. 25 травня 2021 рокуSalvatore Allegra / AP

Італійське законодавство відносить вулканічний попіл до спеціальних видів відходів, а тому його утилізація дорожча і може становити близько 20 євро за кубічний метр. Це збільшує вартість прибирання наслідків виверження Етни для міст.

«З кожним виверженням Етна викидає від десятків тисяч до 200 тисяч кубічних метрів попелу», — підрахував Борис Бенке, вулканолог Національного інститут геофізики сицилійського міста Катанья.

Таким чином, вартість ліквідації вулканічних відходів може подекуди становити понад мільйон євро після кожного виверження. Для деяких містечок Сицилії це велика сума, і вони змушені брати гроші в кредит, розповідає член міськради Джарре Альфіо Превітера.

За його словами, лише на Джарре — одне з найбільш постраждалих від Етни міст — із березня 2021 року впали близько 25 тисяч тонн вулканічного попелу. «Ми перебуваємо на межі фінансового краху»,— додає Превітера.

Виверження вулкану Етна на острові Сицилія, Італія. 4 липня 2021 рокуSalvatore Allegra / AP

Італійська влада намагається вирішити ситуацію. 19 липня уряд країни затвердив виділення п’яти мільйонів євро фінансової допомоги кільком селам на Сицилії, а ще раніше Сенат (верхня палата парламенту) ухвалив закон, який виключає попіл з переліку особливих відходів.

Як пояснює керівник управління цивільної безпеки Джарре Сільвіо Ґрассо, закон не лише здешевить прибирання вулканічного попелу, а й дозволить використовувати його, приміром, як добриво в сільському господарстві.

«Звісно, це не знімає проблеми, бо Етна все ще вивергається», — додає він.

На тлі цього сицилійська влада просить людей носити маски на вулиці — щоб попіл не потрапляв у дихальні шляхи.

Етна є найвищим і найактивнішим вулканом Європи. За різними даними, висота вулкана коливається від 3 326 до 3 350 метрів — вона змінюється з кожним виверженням. Вулкан має від 200 до 400 вулканічних кратерів — приблизно раз на три місяці один із них вивергається.