Міжнародні спостерігачі заявили, що вибори у М’янмі були чесними. Військові, які захопили там владу, стверджували інакше
міжнародна організація, яка з 1997 року спостерігає за виборчим процесом у країнах АзіїАзійська мережа «За вільні вибори» (ANFREL) заявила, що вибори у М’янмі в листопаді 2020 року не містили ознак фальшування. Військова хунта, яка захопила владу в лютому 2021-го, заявляла про протилежне.
Про це йдеться у звіті ANFREL під назвою «Демократія під ударом», оприлюдненому в понеділок, 17 травня.
Спостерігачі зазначили, що вибори відбувалися у складних умовах та обмеженнях через епідемію коронавірусу. Крім того, вони зафіксували блокування доступу до інтернету в окремих районах М’янми, зростання мови ворожнечі тощо.
У зв’язку з цими порушеннями (значна частина яких спостерігалася й на виборах 2015 року) ANFREL радить владі М’янми покращити виборче законодавство. Сам день виборів у М’янмі спостерігачі назвали «мирним і з дотриманням порядку».
«Хоча спостерігачі ANFREL повідомляли про певні порушення у виконанні процедур голосування, не було встановлено, що вони вплинули на чесність голосування», — зазначається у звіті.
Спостерігачі також вказали, що військові відмовилися визнавати результати виборів. А організований ними переворот 1 лютого під цим приводом назвали «порушенням процедури мирного оскарження виборчого процесу».
ANFREL закликала до відновлення у М’янмі цивільного уряду і «задоволення усіх скарг, пов'язаних із виборами, через законні процедури».
1 лютого військові у М'янмі влаштували державний переворот. Вони відсторонили від влади й затримали лідерку керівної партії «Національна ліга за демократію» Аун Сан Су Чжі та інших високопосадовців.
Військові заявили, що затримання стали відповіддю на «фальсифікацію» парламентських виборів, які відбулися в країні у листопаді 2020 року. Після держперевороту у М'янмі спалахнули масштабні протести проти влади військових. Поліція вдалася до жорстких розгонів протестувальників.
За даними неурядової Асоціації допомоги політичним в'язням, у М'янмі з початку військового перевороту понад 4100 людей були арештовані, з них 92 засуджені. У сутичках між військовими та протестувальниками загинули понад 800 людей.
На початку травня 2021 року ООН спрогнозувала, що через наслідки державного перевороту та пандемію коронавірусу у 2022 році майже половина з 54,5-мільйонного населення М'янми може опинитися за межею бідності.