У М'янмі — держпереворот. Військові захопили лідерку країни та інших чиновників

Військові в М'янмі влаштували переворот, усунувши від влади уряд лауреатки Нобелівської премії миру і лідерки правлячої партії «Національна ліга за демократію» (НЛД) Аун Сан Су Чжі.
Про це повідомляє Reuters із посиланням на заяву військових.
Аун Сан Су Чжі за сумісництвом обіймає посади державної радниці, голови Міністерства закордонних справ і є фактичною лідеркою держави. Її затримали під час військових рейдів разом з іншими керівниками її партії й уряду вранці 1 лютого. Також затримали президента М'янми Віна М'їна.
У країні оголосили надзвичайний стан терміном на один рік. Це підписав віцепрезидент Мь’їн Све, якого військові оголосили виконувачем обов'язків президента країни. Представник НЛД повідомив CNN, що військові вже беруть під контроль Нейп'їдо — столицю М'янми.
Оновлено 10:44: у посольстві України в Таїланді наголосили, що у М’янмі можливе подальше ускладнення безпекової ситуації. Українців закликають за відсутності нагальної потреби відмовитися від подорожей країною, уникати масових зібрань, залишатися вдома та зберігати спокій.
Чому це сталося?
Військові заявили, що затримання стали відповіддю на «фальсифікацію» парламентських виборів, які відбулися в країні в листопаді 2020 року. Влада в М'янмі перейшла до головнокомандувача збройними силами Мін Аун Хлайну. Він, як пише BBC, минулого тижня пригрозив скасувати Конституцію, якщо, за його словами, закони не будуть виконуватися. Тоді військові заперечували, що головнокомандувач погрожував влаштувати державний переворот.
Перші реакції світу
«Військова хунта, яка правила М'янмою протягом десятиліть, ніколи й не йшла від влади в країні. Вони ніколи не підпорядковувалися владі, у певному сенсі зараз проявилася політична реальність, яка існувала протягом усього цього часу», — заявив співробітник правозахисної організації Human Rights Watch Джон Сіфтон.
Держсекретар США Ентоні Блінкен і глава МЗС Австралії Маріс Пейн висловили стурбованість ситуацією в М'янмі й закликали військових негайно звільнити держрадника Аун Сан Су Чжи та інших високопоставлених чиновників.
Більше про екслідерку країни
У 1988 році за керівництво мирними протестами Аун Сан Су Чжі відправили під домашній арешт, де вона провела в цілому приблизно 15 років. У 1991 році її відзначили Нобелівською премією миру. У 2010 році вона була остаточно звільнена, повернулася до активної політичної діяльності, а у 2016 році фактично очолила країну.
У 2018 році місія ООН розкритикувала Аун Сан Су Чжі за нездатність запобігти переслідуванням і геноцидові народу рохінджа, яким займалася влада М'янми. Однак основну провину за масові вбивства поклали на військове керівництво країни, зокрема, на головнокомандувача збройними силами Мін Аунг Хлайна. Місія ООН закликала судити його за геноцид і злочини проти людяності.
- Поділитися: