Молдова хоче вступити в ЄС разом із «Придністров'ям». Але може розглянути поетапну інтеграцію — Санду

Президентка Молдови Мая Санду не виключає поетапного вступу країни до Європейського Союзу — спершу правий берег Дністра, а потім лівий, тобто територія невизнаного «Придністров'я».

Про це Мая Санду сказала в інтерв'ю «Радіо Свобода».

Президентка зазначила, що Молдова хоче стати членом ЄС як реінтегрована країна, а в наступні кілька років «може виникнути геополітична можливість».

«... усе залежить від того, що відбуватиметься в регіоні, і ми готові використати цю геополітичну можливість. Хочу ще раз підкреслити, що єдиним прийнятним розв'язанням придністровського конфлікту є мирне вирішення. З іншого боку, якщо цей перший сценарій не відбудеться, я вважаю, що ми повинні розглянути можливість інтеграції Молдови в ЄС у два етапи», — сказала Санду.

Вона додала, що сподівається на готовність Молдови до вступу в ЄС до 2030 року. Президентка зазначила, що це «крайній термін, який встановили для себе всередині країни».

За словами Санду, Молдова також сподівається, що вступить у ЄС разом з Україною.

«Для нас важливо, щоб до ЄС входила й Україна. І я вважаю, що для України важливо, щоб Молдова також була частиною ЄС. Зрештою, це підхід, заснований на заслугах, і ми будемо наполегливо працювати. І ми сподіваємося, що те саме станеться в Україні», — сказала президентка.

Молдова на шляху до ЄС

23 червня 2022 року Молдова разом з Україною отримала статус кандидата на вступ до ЄС. Прем'єр-міністерка Молдови Наталія Гаврилиця казала про бажання розпочати переговори щодо вступу до Європейського Союзу вже до кінця 2023 року. Президентка Європарламенту Роберта Мецола запевнила, що швидкість, з якою Молдові вдається реалізовувати умови ЄС, дає надію, що почати передвступні переговори можна буде вже цьогоріч.

Президент Володимир Зеленський теж висловив сподівання, що Україна вже у 2023 році зможе підійти до відкриття переговорів про членство в ЄС. Віцепрезидент Єврокомісії Франс Тіммерманс казав, що членство України в ЄС не вдасться реалізувати, поки російські військові досі перебувають на території країни.