Море за бронюванням. Влада Азербайджану відкрила пляжний сезон, але з застереженнями

Під кінець літа азербайджанська влада оголосила пляжний сезон відкритим. Це стало одним із двох «пом'якшень» в умовах пандемії коронавірусу в країні, де досі зачинені кафе, ресторани, великі торгові центри, кінотеатри, театри й музеї. Друге пом'якшення — скасування з 5 серпня правил виходу з дому: під час карантину це можна було зробити за смс-дозволом лише один раз на день і тільки на дві години.
Устигнути позасмагати
У перші ж вихідні після офіційного відкриття пляжного сезону, яке випало на 5 серпня, на бакинському узбережжі Каспійського моря аншлаг. У соцмережах часто зустрічаються коментарі на кшталт «поїхали швидше на пляж, а то раптом знову закриють».
Люди охоче розповідають знімальній групі Мейдан ТВ про те, як давно вони чекали цього рішення уряду.
«Хоч би вони видали ці правила трохи раніше, днів 5 або 10 тому. Нам лікар рекомендував возити дитину на море, і прямо вранці того дня, коли пляж відкрився, ми так і зробили. Усе нормально, вода чиста, зовсім прозора. Все прекрасно», — говорить один із бакинських жителів на пляжі.
Пляжний сезон в Азербайджані зазвичай відкривається 15 червня, а завершується 15 вересня. Цей рік через пандемію коронавірусу став винятком.
На цей момент в Азербайджані виявлено 34 474 факти зараження коронавірусною інфекцією, 509 людей померли. Перший випадок смерті від коронавірусу був зафіксований 12 березня, і 24 березня уряд оголосив про введення спеціального карантинного режиму. Уже 30 березня кількість інфікованих зросла до 273.
У середині червня, коли хворих на коронавірус було понад 11 тисяч, азербайджанська влада оголосила про введення жорсткого карантинного режиму. 19 липня влада оголосила, що число заражених коронавірусом за добу зменшується — було зафіксовано 388 нових випадків. За інформацією на 18 серпня, за добу в Азербайджані коронавірусом заразилася 131 людина.
І влада все-таки вирішила послабити карантин і поширила відеоінструкцію — збірник правил, яких треба дотримуватися на пляжах.
Згідно з новими правилами, спочатку треба відвідати сайт cimerlik.az, створений Центром розвитку електронного уряду. Там є список бакинських пляжів, кожному виділена квота на певну кількість людей, які можуть там перебувати. Це число залежить від площі. Кожен охочий може зайти на сайт і побачити кількість вакантних місць, які залишилися.
Відпочивальники повинні використовувати тільки ті входи й виходи на пляж, які контролюють волонтери — вони вимірюють температуру, пропонують дезінфектори. Територія поділена за допомогою розподільних стрічок, тут також можна зустріти поліцейські патрулі, які суворо стежать за соціальною дистанцією — відстань має становити 2 м (окрім членів сім'ї), а парасольки повинні бути розташовані за 4 м одна від одної.
Прибережні кафе й ресторани не працюють, але дозволено приносити їжу та напої з собою. А ось грати у волейбол, футбол та інші спортивні ігри заборонено. У Міністерстві з надзвичайних ситуацій також вимагають носити на пляжі маску, але тільки в закритих приміщеннях.
Усі ці правила періодично в гучномовець нагадують і рятувальники, які чергують на березі.
Проходьте повз
Нові правила бажання позасмагати на березі моря в жителів країни не відбили. Наявність вільних місць на сайті cimerlik.az мало хто перевіряє, зазвичай користуються рекомендаціями тих, хто встиг сходити на море.
Якщо пляж заповнений, волонтери та поліція допомагають знайти порожні місця на сусідніх.
«Ми фіксуємо число відвідувачів — розповідає один із волонтерів. — Тут, наприклад, ліміт 800 людей, якщо приходить більше, ми просимо громадян пройти на іншу територію».
Але в Баку є й так звані «дикі пляжі», не внесені до списку, опублікованого на порталі. Ніяких оголошень про заборону на їх використання не було, але в соцмережах можна знайти відео, де поліцейські випроваджують людей із таких пляжів.
Азербайджанський лікар Аділь Гейбулла — один із тих, хто виступає за повне пом'якшення правил.
«Повинен бути суворий контроль за «карантинною поведінкою» людей, було б краще все відкрити й при цьому вимагати дотримуватися соціальної дистанції, носити маски в закритих приміщеннях, користуватися дезінфекторами» — розповів він Мейдан ТБ.
За словами Аділя Гейбулли, якщо дотримуватися гігієни та підтримувати соціальну дистанцію, імовірність зараження вірусом біля моря практично «зводиться до мінімуму».
«Вірус, який виділяється з ротової порожнини та дихальних шляхів, за такої температури не може довго залишатися на каменях і піску, — пояснює лікар. — І ймовірність зараження на пляжі дуже низька. Але якщо люди будуть у близькому контакті, ризик зараження існує».
Психолог Джаміля Рагімлі каже, що відкриття пляжів може «повернути людям відчуття впевненості в завтрашньому дні». За словами фахівця, через те, що звичний спосіб життя людей дуже змінився, у них з'являється «почуття втрати»:
«Багато людей вже не сподівалися, що зможуть позасмагати в цьому році. А це вже саме по собі може викликати сильне почуття гніву й агресії. Крім того, багато хто вважає, що купання на морі та приймання сонячних ванн зміцнить їхній імунітет. І ось у них цю можливість відібрали. Хтось навіть свято вірив у те, що ймовірність підхопити вірус і захворіти збільшується через те, що вони не були на морі. Через такі думки люди відчувають страх перед майбутнім», — пояснює психолог.
Ці її слова підтверджують і відпочивальники: «Ви й самі прекрасно знаєте, що і дорослим, і дітям потрібен вітамін D, сонячні промені, необхідна солона морська вода, — каже Мейдан ТБ чоловік середнього віку, який відпочиває на пляжі разом з онуками. — Це зміцнить імунітет людей. Думаю, що й другу хвилю (коронавірусу) ми переможемо».
За підтримки Медіамережі