МОЗ дозволило щепити громадських діячів залишками вакцини для медиків. Так хочуть популяризувати вакцинацію

Міністерство охорони здоров'я дозволило робити щеплення проти COVID—19 залишками вакцин, які підготували для медиків. Раніше невикористані дози препарату з флакона утилізували.

Відповідний наказ МОЗ опублікували на сайті міністерства.

Один флакон із вакциною Covishield/AstraZeneca містить 10 доз препарату. Після відкриття флакона вакцину можна використати протягом 6 годин ㅡ саме стільки триває одна сесія мобільної виїзної бригади.

Як зазначав міністр охорони здоров'я Максим Степанов, під час першого етапу вакцинації мобільні бригади розраховують кількість доз вакцини на день за записом медичних працівників, які дали згоду на щеплення.

«Але це ж життя: хтось не прийшов, у когось виникли якісь обставини. Якщо це не кратно (десяти ред.), то справді є відповідні дози, які не використали саме для медичних працівників. Ми внесли зміни, згідно з якими за наявності такого надлишку можуть вакцинуватися громадські діячі, публічні особи для того, щоб популяризувати вакцинальну кампанію», ㅡ сказав Степанов під час брифінгу в понеділок, 1 березня.

Так, за наказом МОЗ залишками препарату для медиків «поза чергою» вакцинуватимуть громадських діячів, діячів культури і спорту та лідерів релігійних спільнот.

Публічним людям пропонуватимуть щеплення, якщо медики, які мали отримати вакцину, відмовляться від неї, матимуть протипоказання для щеплення або ж дози препарату з одного флакона використають не повністю.

Нагадаємо, 1 березня щеплення зробив і сам очільник МОЗ Максим Степанов. Однак міністра вакцинували не залишками препарату, а заздалегідь підготовленою дозою. Міністр вніс себе, президента Володимира Зеленського та прем'єр-міністра Дениса Шмигаля в перелік для щеплення поза чергою, щоб популяризувати вакцинальну кампанію.

За словами Степанова, Зеленський планує вакцинуватися разом із військовими. Коли щеплення зробить прем'єр-міністр ㅡ наразі невідомо.

Старт вакцинації

В Україні 24 лютого розпочалася вакцинація проти коронавірусу препаратом CoviShield — вакциною від Oxford/AstraZeneca, яку виробляють в Індії. Першими вакцинують медиків, які працюють із хворими на COVID-19.

Станом на 25 лютого в усіх областях України повідомили про перші щеплення. Першим вакцинованим в Україні став Євген Горенко — лікар-реаніматолог із Черкас, який працює в ковідному відділенні Черкаської обласної лікарні. Наразі в Україні першу дозу вакцини отримали 3 141 людина.

Чим вакцинують українців?

23 лютого до України прибули перші 500 тисяч доз вакцини проти коронавірусу CoviShield від виробника Serum Institute India. Її вже зареєстрували.

Це препарат, розроблений Oxford/AstraZeneca, який виробляється на потужностях в Індії. Вакцину схвалили для екстреного використання. Фактично, CoviShield — це та сама «оксфордська» вакцина, яку для локального індійського ринку випускає SII. Зокрема цю ж вакцину затвердили до використання у Канаді.

Наразі триває третя фаза клінічних випробувань препарату CoviShield в Індії, Бразилії, Великій Британії, Південній Африці, Кенії та США. Водночас вакцину вже схвалили до екстреного використання в Індії.

Попередні результати третьої фази досліджень у Великій Британії, Бразилії та Південній Африці опублікували у грудні 2020 року у виданні Lancet. Вакцина показала ефективність 70,4%, згідно з даними 11 636 добровольців.