МОЗ заперечило утилізацію біоматеріалу загиблих військових і пообіцяло усунути «колізію» в законі

У Міністерстві охорони здоров'я заявили, що кріобанки не будуть утилізовувати біологічний матеріал загиблих військових, про що раніше писали в соцмережах. Там пообіцяли вирішити цю «законодавчу колізію» найближчим часом.

Про це повідомили в пресслужбі МОЗ.

У міністерстві запевнили, що держава зацікавлена в продовженні роду усіма українцями та що саме для цього запровадили законодавчий механізм безплатного збереження репродуктивних клітин українських захисників.

«Те, що в цьому законі не передбачено такої ж можливості для тих, хто загинув, законодавча колізія, яку буде усунено у найкоротші терміни», — сказали у відомстві й пообіцяли розв'язати це питання терміново.

Для цього МОЗ вже нібито працює спільно з народними депутатами.

Що передувало?

Сьогодні, 26 січня, юристка Олени Бабич розповіла, що консультувала вдову загиблого військовослужбовця, яка виявила, що не може скористатися репродуктивними клітинами чоловіка, який раніше здійснив кріоконсервування своєї сперми.

За словами юристки, в усьому винен закон №8011 про забезпечення прав учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство чи материнство, який депутати ухвалили в листопаді 2023 року.

Він начебто забороняє використовувати сперму військового після його загибелі, а тому з березня клініки будуть зобовʼязані утилізовувати їхній біоматеріал.

Радник Центру прав людини ZMINA Даниїл Попков пояснив, що положення про утилізацію клітин стосується людей, які в майбутньому скористаються послугою зберігання коштом бюджету. Тобто не стосується тих, хто оплачує це власним коштом.

Водночас народна депутатка Соломія Бобровська з фракції «Голос» має намір подати законопроєкт, який повинен «доповнити й виправити» закон про заморожування статевих клітин військових, повідомила hromadske її помічниця.