Фінляндія офіційно стала членом НАТО
Фінляндія офіційно стала 31 країною—членом НАТО.
Про це повідомляє Yle.
Спершу міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто підписав історичний документ про вступ країни до НАТО. За його словами, приблизно в цей же час Туреччина передавала держсекретарю США рішення про ратифікацію членства Фінляндії.
Тож незабаром генсек НАТО Єнс Столтенберг мав офіційно запросити Фінляндію до Альянсу. Фінляндія стане 31 членом НАТО.
Приблизно о 15:45 Гаавісто передав держсекретарю Ентоні Блінкену документ про вступ до Фінляндії. Наприкінці короткої церемонії генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг привітав Фінляндію зі вступом.
Членство Фінляндії затвердили у Брюсселі. В офіційній церемонії вступу брав участь президент країни Саулі Нійністе. Це сталося у річницю створення НАТО — 4 квітня 1949 року підписали Вашингтонський договір, який став установчим документом створення Альянсу.
За словами Столтенберга, «важко уявити кращий спосіб відсвяткувати річницю, ніж зробити Фінляндію повноправним членом».
Реакція росії
МЗС рф заявило, що росія буде змушена реагувати на нібито загрози національній безпеці, які виникають через вступ Фінляндії до НАТО. Для цього москва обіцяє «вжити заходів у відповідь як військово-технічного, так і іншого характеру».
Це вже не перша така погроза за останній час. Наприкінці березня посол росії у Швеції Віктор Татаринцев казав, що нові члени НАТО «стануть легітимною ціллю для заходів у відповідь з боку росії, зокрема військового характеру».
Шлях Фінляндії та Швеції до НАТО
У травні 2022 року, після повномасштабного вторгнення росії в Україну, Фінляндія та Швеція офіційно подали заявки на вступ до НАТО.
А втім, Туреччина заблокувала обробку запитів Фінляндії та Швеції про приєднання. Президент звинуватив ці країни в підтримці членів «Робітничої партії Курдистану» (РПК) та «Загонів народної оборони» (YPG), які Анкара визнає терористичними.
Згодом Фінляндія та Швеція погодили з Туреччиною тристоронній меморандум. Він передбачає, що країни мають оперативно й ретельно розглядати запити про екстрадицію підозрюваних у тероризмі, розслідувати й забороняти будь-яке фінансування та діяльність цих організацій, боротися з дезінформацією тощо.
Проте переговори Швеції з Туреччиною щодо вступу до НАТО ускладнилися в січні, коли лідер данської ультраправої партії Stram Kurs («Жорстка лінія») отримав дозвіл спалити Коран біля турецького посольства у Стокгольмі.
У березні Туреччина та Угорщина ратифікували заявки лише від Фінляндії. У Швеції ж вбачають ризики для безпеки, якщо Фінляндія окремо вступить до НАТО.