На адаптацію Миколаївщини до кліматичних змін потрібно понад €150 млн — Міндовкілля

Для адаптації Миколаївської області до змін клімату потрібно провести 172 заходи на понад 150 мільйонів євро.

Про це повідомило Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів з посиланням на підрахунки експертів проєкту Це проєкт міжнародної технічної допомоги, який впроваджується Представництвом Європейського Союзу в Україні та реалізується Консорціумом компаній «ІНВАЙРОПЛАН С.А.» .APENA 3.

Стратегію адаптації до зміни клімату для Миколаївської області презентували 16 лютого. Дані дослідження свідчать, що:

  • температури, які фіксують зараз, востаннє спостерігалися 125 тисяч років тому, а минулий рік, ймовірно, був найтеплішим за останні 10 тисяч років;
  • Україна потрапила до регіонів, де зміна клімату відчувається найгостріше;
  • Миколаївщина є одним із регіонів, які найбільше потерпають від кліматичних змін — посух, росту максимальної температури.

Експертка проєкту Лариса Писаренко представила кілька сценаріїв, як змінюватиметься клімат на Миколаївщині до кінця ХХІ століття. Вона пояснила, що для формування цих результатів розглядалося 32 чинники кліматичного впливу: середні температури, хвилі холоду, морози, сніг, зливи, дощ, екстремальна спека тощо. Для Миколаївської області, на відміну від інших, також аналізувалося підняття рівня моря та збільшення висоти нагонних хвиль. Усі показники розглядались для трьох періодів — до 2021-2040, 2041-2060 і 2081-2100 років.

Щоб зберегти рослинництво — найперспективніший сектор економіки регіону, що водночас є найбільш чутливим до підвищення середньої температури й збільшення посушливості, — потрібні заходи із кліматично стійкого розвитку, пояснили фахівці.

Наразі експерти сформували план заходів та витрат на 7 років. Це 172 заходи на понад 150 млн євро витрат. Пропонується, зокрема:

  • залучати ОТГ до участі в ініціативах, спрямованих на підготовку та адаптацію до зміни клімату;
  • інтегрувати секторальні заходи в єдину систему;
  • розвивати систему раннього оповіщення про погодні явища;
  • створити систему моніторингу;
  • створити спеціальні відділи та структуру;
  • допомагати науковим установам.

Тепер проєкт Стратегії передадуть регіональній робочій групі для опрацювання, а потім розпочнеться його громадське обговорення. Тим часом експерти напрацюють плани впровадження заходів адаптації.

Трохи контексту

Миколаївщина є однією з пілотних областей, для яких експерти проєкту APENA 3 розробляють кліматичні стратегії та плани адаптаційних заходів. Дві інші області — Львівська та Івано-Франківська.

Проте Миколаївщина, як і увесь український південь, відчуває наслідки зміни клімату гостріше. Вони відображаються у вигляді найвищих в Україні показників зростання середньорічних температур та екстремальних погодних явищ, впливу на стан аграрного сектору. Також область постраждала від російської агресії.