На Дніпропетровщині медична працівниця продавала підроблені COVID-сертифікати, її викрили правоохоронці
У Дніпропетровській області 44—річна медична працівниця спільно зі знайомим виготовляла і продавала підроблені сертифікати про вакцинацію проти коронавірусу. За таку довідку замовники платили приблизно 6 тисяч гривень.
Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров'я.
Вони пропонували отримати міжнародний COVID-сертифікат із занесенням у базу даних Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) без вакцинації за 6000 гривень.
За 1500 гривень вони пропонували COVID-сертифікат без внесення даних до ЕСОЗ. Рекламували свої послуги в групових чатах декількох месенджерів.
«Закликаємо всіх українців уникати таких ситуацій і не купувати підробні ПЛР-тести або COVID-сертифікати. Якщо ви бачите, що хтось продає підробні тести чи COVID-сертифікати, то одразу повідомляйте в поліцію», — написали у відомстві.
Зараз правоохоронці встановлюють замовників, які скористалися послугами шахраїв. За місцями роботи та проживання правопорушників працівники поліції провели обшуки. У них вилучили мобільні телефони, банківські картки, зразки сертифікатів про вакцинацію та чернетки.
Яким буде покарання?
Правоохоронці відкрили справу за ч. 1 ст. 362 (несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в комп'ютерах, автоматизованих системах, комп'ютерних мережах, вчинені особою, яка має право доступу до неї) Кримінального кодексу.
Санкція статті передбачає штраф від 10 200 до 17 тисяч гривень або виправні роботи на строк до 2 років. Правоохоронці готуються оголосити фігурантам про підозру.
Боротьба з підробними довідками
В Україні останнім часом регулярно виявляють шахрайські схеми, коли турфірми причетні до створення фейкових довідок про ПЛР-тестування та вакцинацію проти коронавірусу.
Наприклад, у Запоріжжі кіберполіція викрила представників турагентства, які виготовляли та продавали підробні ПЛР-тести на коронавірус. За одну довідку просили 500 гривень.
А у Львівській області прикордонники виявили незаконну схему з виготовлення міжнародних сертифікатів про вакцинацію проти COVID-19. Перед цим фейкову довідку виявили в одного з українців.
Через це українська влада готує законопроєкт про посилення відповідальності за підробку медичних документів. Паралельно з цим МОЗ разом із Нацполіцією та СБУ виявляють і розслідують випадки підроблення документів про вакцинацію.