На газогоні між Фінляндією та Естонією знайшли пошкодження. Кажуть про навмисне втручання
У неділю 8 жовтня Фінляндія та Естонія помітили витік на газопроводі Balticconnector, що пролягає між двома країнами на дні Фінської затоки. Згодом у Гельсінкі виявили місце пошкодження та заявили, що воно не могло статися випадково. Також пошкоджено кабель зв’язку у водах Естонії. Зібрали, що відомо про цю подію.
Про це повідомляють фінський та естонський суспільні мовники Yle та ERR.
Падіння тиску
Фінська державна газова компанія Gasgrid Finland та естонський оператор газу Elering помітили незвичайне падіння тиску в газовій трубі Balticconnector між двома країнами у ніч проти неділі 8 жовтня.
Gasgrid Finland зазначила, що тиск упав настільки швидко, що єдиною можливою причиною є отвір у трубі.
У зв’язку з імовірною аварією оператори естонської та фінської систем перекрили подачу газу.
Навмисне пошкодження
Фінляндія виявила у своїх територіальних водах місце витоку й розпочала розслідування. У Центральній кримінальній поліції, яка розслідує причини витоку газу, заявили 10 жовтня, що пошкодження такого рівня не могло виникнути випадково.
За словами головного кримінального інспектора Тімо Кільпеляйнена, на цьому етапі злочин класифікували як вандалізм за обтяжувальних обставин.
Крім того, пошкоджено кабель зв'язку між Фінляндією та Естонією, який розташований, імовірно, в естонських водах.
Президент Фінляндії Саулі Нійністе заявив, що ймовірне пошкодження як газопроводу, так і кабелю є результатом зовнішньої діяльності. Однак він наголосив, що точна причина аварії поки невідома.
«Розслідування триває у співпраці з Фінляндією та Естонією. Ми підтримуємо зв’язок із нашими союзниками та партнерами. Сьогодні я розмовляв з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. НАТО готове допомогти в розслідуванні», — розповів Нійністе.
Столтенберг наголосив, що НАТО ділиться з Фінляндією та Естонією наявною інформацією про пошкодження Balticconnector і готове підтримати своїх союзників.
Водночас норвезький науково-дослідний інститут Norsar виявив вибух у той же день, коли почався витік газу з газопроводу між Фінляндією та Естонією, повідомила норвезька газета Verdens Gang.
«Ми зареєстрували, що вночі 8 жовтня там була невелика вібрація», — повідомив газеті заступник генерального директора Norsar Арве М'єлва.
Він вважає цей поштовх набагато меншим, ніж той, який спостерігався під час вибухів на Nord Stream.
А ось за даними Центру геологічних досліджень Естонії, поблизу газопроводу між Фінляндією та Естонією не виявлено сейсмічної активності, яка би вказувала на вибух. Цей погляд також поділяє Фінський інститут сейсмології, пише Yle.
Чи може бути причетна росія?
Прем’єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо сказав, що розслідування все ще перебуває на дуже ранній стадії, але зауважив, що Фінляндія була готова до того, що щось таке може статися в «невизначеній політичній ситуації».
У поліції також попросили не поспішати з висновками. Проте Кільпеляйнен підкреслив, що для того, аби зробити щось подібне, тобто пошкодити газогін, потрібні «певні» навички та обладнання.
А втім, фінська газета Iltalehti з покликанням на джерела пише, що уряд Фінляндії вважає можливим, що це був саботаж, організований росією.
Ситуація після пошкодження
Зараз постачання газу здійснюється через СПГ-термінали. У Gasgrid Finland заявили, що вони мають потужність і здатність доставляти газ, якого потребує Фінляндія. Цього буде достатньо навіть узимку, коли споживання газу зростає.
В Elering розповіли, що аварія не впливає на газопостачання для естонських споживачів. Після зупинки Balticconnector газ до Естонії потрапляє з Латвії.
Тим часом мобільний оператор Elisa оголосив, що пошкоджений кабель зв’язку є запасним, тому перебоїв у зв’язку між Фінляндією та іншими країнами не буде.